TCMB: Kurul enflasyon üzerindeki yukarı yönlü risklere karşı ihtiyatlı duruşunu yineledi

İstanbul, 3 Temmuz (Hibya) - Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu'nun (PPK) parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de göz önünde bulundurarak, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermekle birlikte, enflasyon üzerindeki yukarı yönlü risklere karşı ihtiyatlı duruşunu yinelediğini vurguladı.

122 kez okundu.
TCMB: Kurul enflasyon üzerindeki yukarı yönlü risklere karşı ihtiyatlı duruşunu yineledi Advert

TCMB, 27 Haziran'da politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 50’de sabit tutulmasına ilişkin karar ile ilgili toplantı özetlerini açıkladı.

TCMB'nin toplantı özetlerinde, aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sıkı para politikası duruşu sürdürüleceği vurgulandı ve şöyle denildi:

"Enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır. Para politikasındaki kararlı duruş; yurt içi talepte dengelenme, Türk lirasında reel değerlenme ve enflasyon beklentilerinde düzelme vasıtası ile aylık enflasyonun ana eğilimini düşürecek ve dezenflasyon yılın ikinci yarısında tesis edilecektir.

"Kredi ve mevduat piyasalarında öngörülenin dışında gelişmeler olması durumunda parasal aktarım mekanizması ilave makroihtiyati adımlarla desteklenecektir. Likidite gelişmeleri yakından izlenmektedir. Sterilizasyon araçları, gerektiğinde çeşitlendirilerek etkin şekilde kullanılacaktır.

"Kurul, politika kararlarını parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de dikkate alarak, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirleyecektir.

"Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanacaktır. Kurul, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede alacaktır."
 

Hibya Haber Ajansı

TCMB: Kurul enflasyon üzerindeki yukarı yönlü risklere karşı ihtiyatlı duruşunu yineledi
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABD Başkanı Biden: Gazetecilik suç değildir
ABD Başkanı Biden: Gazetecilik suç değildir
Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi yakınındaki ormanlık alanda yangın çıktı
Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi yakınındaki ormanlık alanda yangın çıktı