Barosu’ndan Çölaşan hakkında suç duyurusu

Diyarbakır Barosu’ndan Çölaşan hakkında suç duyurusu

Barosu’ndan Çölaşan hakkında suç duyurusu
Bu içerik 822 kez okundu.

Diyarbakır Barosu, Sözcü Gazetesi yazarı Emin Çölaşan hakkında “Kürdistan bayrağı” ve Mesut Barzani ile ilgili yazdığı yazı nedeniyle “Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik ve Aşağılama” suçlamasıyla Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

 

Diyarbakır Barosu, Sözcü Gazetesi’ndeki köşesinde dün yazdığı yazıda, Türkiye’yi ziyaret eden Irak Federe Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani’yi ve “Kürdistan bayrağına” yönelik söylediği sözler nedeniyle Emin Çölaşan’ın hakkında suç duyurusunda bulundu. Dilekçede, Kürdistan Federe Bölgesi Başkanı Barzani’nin Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Başbakanı'nın resmi davetlisi olarak diplomatik kural ve teamüllere göre karşılandığı belirtildi. Çölaşan’ın, "paçavra" olarak nitelendirdiği bayrak, federe devletin resmi bayrağı, "alçak, adi herif ve katil” ifadelerini kullandığı kişinin de federe devletin başkanı olduğu vurgulandı.

Türkiye’de etnik temelli nüfus sayımı yapıldığında Türkiye’de 15-20 milyon Kürt yaşadığına işaret edilen dilekçede, “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Kürtler açısından Kürdistan resmi bayrağı ve Federe Kürdistan Devleti manevi değer olarak kabul edilmek ve saygı duyulmaktadır. Ayrıca Türkiye'de azımsanmayacak sayıda milliyetçi duyguları yüksek ve tahriklere açık yurttaş yaşamaktadır. Hal böyle iken; şüpheli, Mesut Barzani şahsına ve ulusal sembol niteliğindeki bayrağa karşı yazdıkları ile Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama suçunu işlemiştir. Şüphelinin eylemi, ifade özgürlüğü sınırlarını aşmış ve kamu barışını tehdit eder nitelikledir” denildi.

 

Baro, Çölaşan hakkında gerekli soruşturma işlemlerinin yapılarak ceza davası açılmasını talep etti.

(dihaber)

Diyarbakır Barosu’ndan Çölaşan hakkında suç duyurusu
Advert
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
BENZER ÇEKEBİLİR X
Raydan çıkan yük treni devrildi
Raydan çıkan yük treni devrildi
Büyükşehir Belediyesi ‘Göbeklitepe’ programlarını iptal etti
Büyükşehir Belediyesi ‘Göbeklitepe’ programlarını iptal etti