Irak'ın kuzeyinde teröristlere ait çok sayıda silah, mühimmat ve teçhizat ele geçirildi

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Irak’ın kuzeyindeki yapılan arama ve taramada çok sayıda silah, mühimmat ve teçhizat ele geçirildiğini, Dergele ve Miska köyleri arasında 2 PKK’lı teröristin de etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

172 kez okundu.
Irak'ın kuzeyinde teröristlere ait çok sayıda silah, mühimmat ve teçhizat ele geçirildi Advert

Bakanlıktan yapılan açıklamada PKK’lı teröristlerin, Irak’ın kuzeyinde işgal ettikleri köylerde gizlenmek için ormanları ateşe verdiği, Dergele köyünü tamamen yaktığı hatırlatıldı.

Dergele ve Miska köylerindeki mühimmat depolarını havaya uçurarak masum sivillerin hayatını tehlikeye atan teröristlerin operasyon bölgelerinin etrafındaki boşaltılmış köyleri patlayıcılarla tuzakladığının ortaya çıktığı belirtilen açıklamada “Dergele köyünde, komandolarımız tarafından bir sehpa üzerinde iki namlulu ÇNRA lançer sistemi bulundu. Söz konusu lançer sisteminin tuzaklandığı belirlenirken, METİ timlerimiz düzeneği başarılı şekilde imha etti.” denildi.

Açıklamada komandoların Dergele ve Miska köylerinde teröristlerin sivillerden gasp ettiği evlerde arama-tarama faaliyetlerine titizlikle devam ettiği aktarılarak, şu ifadelere yer verildi:

“Arama sırasında sivil halkın meskun mahalline girmeyen komandolarımız, halkın bahçe ve mülklerine zarar vermemek için azami hassasiyet gösteriyor. Teröristler tarafından tuzaklanan evlerdeki patlayıcılar ise büyük bir dikkatle temizleniyor. Teröristlerin diğer köylerde de masum sivilleri kalkan yaparak evlerini ve bahçelerini patlayıcılarla tuzakladığı tespit edildi.”

Dergele köyünde yapılan arama ve taramada çok sayıda silah, mühimmat ve teçhizat ele geçirilirken, Dergele ve Miska köyleri arasında 2 PKK’lı teröristin de etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Bölgede ele geçirilen, silah, mühimmat ve teçhizatlar şöyle:

“2 adet M-16 piyade tüfeği, 2 adet termal dürbünü, 10 adet şarjörü, 109 adet mühimmatı, 1 adet AK-47 piyade tüfeği, termal dürbünü, 12 adet şarjörü, 89 adet mühimmatı, 1 adet Çek VZ 58 tüfeği, 1 adet hafif makineli tüfek, 10 adet el bombası, 97 adet şerit üzerinde 7,62 mm PKMS makinalı tüfek mühimmatı, çok miktarda 5,56 mm silah mühimmatı, 3 adet tabanca şarjörü, EYP yapımında kullanılan malzemeler, 3 adet termal silah dürbünü, 2 adet el dürbünü, 1 adet silah dürbünü, 1 adet gündüz görüş dürbünü, 7 adet Yaesu el telsizi ve çok sayıda muhtelif malzeme.”

Hibya Haber Ajansı

Irak'ın kuzeyinde teröristlere ait çok sayıda silah mühimmat ve teçhizat ele geçirildi
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tajani: Gazze'dekiler için 60 tondan fazla insani yardım taşıyan uçak Amman'a indi
Tajani: Gazze'dekiler için 60 tondan fazla insani yardım taşıyan uçak Amman'a indi
Başkan Kösedağı: Kadıköy Belediyesi olarak sokak hayvanlarının uyutulmasına karşıyız
Başkan Kösedağı: Kadıköy Belediyesi olarak sokak hayvanlarının uyutulmasına karşıyız