İran’da protestolar durmuyor: Sosyal medya engellendi, öğrenciler sokakta

İran yönetiminin tehdit ve müdahalelerine rağmen protesto eylemleri sürüyor.

İran’da protestolar durmuyor: Sosyal medya engellendi, öğrenciler sokakta
Bu içerik 857 kez okundu.

Tahran Üniversitesi’nde toplanan öğrenciler, halkı eylemlere çağırdı. Protestocuların yaygın olarak kullandığı sosyal medya engellendi.

Kürt bölgelerinin da aralarında bulunduğu İran'ın birçok kentinde rejime, yoksulluğa ve yolsuzluğa karşı halkın eylemleri yayılıyor. İran yönetiminin tehdit ve sert müdahalelerine rağmen sokakları terk etmeyen halk, rejimin baskıcı politikalarını protesto ediyor.

TAHRAN ÜNİVERSİTESİ AYAKTA

Bugün protesto eylemlerinin merkezlerinden biri de Tahran Üniversitesi’ydi. Üniversitesinin ana giriş kapısında toplanan öğrenciler, sloganlarla rejimi protesto ediyor. Rejim karşıtı eylemde öğrenciler, sık sık “Baskıcı hükümet istemiyoruz”, “Kiralık polisleri istemiyoruz’” sloganları attı. Öğrenciler, halka da “eylemlerini sürdürme” çağrısı yaptı. Halk ve öğrencilerin eylemlerinin birleşmesinden daha büyük ve sonuç alıcı protesto gösterilerinin ortaya çıkacağı vurgulandı.

KIRMANŞAN’DA PROTESTOLAR DURMUYOR

Kirmanşan’da dün olduğu gibi bugün de çok sayıda kişi sokaklara çıktı. Azadi Meydanı'nda toplanan binlerce kişi, rejimi ve politikalarını protesto etti.

BANÊ’DE EYLEMLER BAŞLADI

Sosyal medyada paylaşılan görüntülere göre bugün öğleden sonra Kürt kentti Banê’de de rejim karşıtı eylemler başladı. Eylemciler, sloganlarla polislerin müdahalesine tepki gösterdi.

SOSYAL MEDYA ENGELLENDİ

İran’da rejime karşı 4 gündür eylemler sürerken, rejim tarafından bugün internet ve telefon hatları kesildi. İran devlet televizyonuna bağlanan güvenlik yetkilileri, yükselen eylemlere karşı "sosyal medyanın engellendiğini” duyurdu. Ayrıca geçici olarak Instagram ve Telegram uygulamalarının da engellendiğini açıklandı. Sosyal medya üzerinden örgütlenen ve eylemlerini dünyaya duyuran göstericilerin önü, bu uygulamayla alınmaya çalışılıyor.

AMEDNEWS KAPATILDI

İran’da yayın yapan Amednews Haber Ajansı (Zanyarî, Têkoşan, Demokrastî news) “Kaos sürecine destek” verdiği gerekçesiyle İran istihbaratı ve güvenlik güçleri tarafından kapatıldı. Telegram üzerinden eylemcilerin görüntülerini yayınlayan ajansı bir milyon 500 kişi takip ediyordu.

İran rejimi, ülke geneline yayılan protestoların devam etmesi halinde eylemcilerin "demir yumrukla" karşılaşacakları ve "yaptıklarının bedelini ödeyecekleri" yönünde tehditlerini sürdürdü.

Kaynak:mezopotamyaajansi.com

İran’da protestolar durmuyor: Sosyal medya engellendi öğrenciler sokakta
Advert
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
BENZER ÇEKEBİLİR X
Büyükşehir Belediyesi ‘Göbeklitepe’ programlarını iptal etti
Büyükşehir Belediyesi ‘Göbeklitepe’ programlarını iptal etti
Girdev Gölü’nde binlerce balık ölümü yaşandı
Girdev Gölü’nde binlerce balık ölümü yaşandı