Urfa-Nüfus artıyor tarım alanları azalıyor

İmara açılan tarımsal arazilerin hızla betonlaştığına dikkat çeken Doç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen, “Nüfus artıyor, tarım alanları azalıyor. Tarım alanlarını kaybetmeye devam edersek sonuç çok vahim olur” dedi.

Urfa-Nüfus artıyor tarım alanları azalıyor
Bu içerik 1313 kez okundu.

 

Nüfus artıyor tarım alanları azalıyor

Dünyada tarım arazileri koruma altına alınırken, Türkiye’de tersine bir süreç işliyor. Son 10 yıl içerisinde tarım alanlarının yüzde 10’unun kaybedildiğini belirten Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen, “Tarım arazileri yok olduğu müddetçe biz gelecekte başkalarına muhtaç hale geliriz” diye belirtti.

Ülke nüfusu artarken, tarım arazilerinde azalma olduğunu ifade eden Ali Rıza Öztürkmen, toprağa sahip çıkmadığımız takdirde geleceğimizin olmayacağını dile getirdi.

‘KAYBEDİLEN ALANLAR GERİ KAZANILMALI’

Tarımsal alanlardaki kaybın üzüntü verici olduğunu vurgulayan Öztürkmen, kaybedilen tarım arazilerinin geri kazanılması için gerekli çalışmaların hızlıca başlatılması gerektiğini söyledi. 

Köyden kente göçün aynı zamanda tarım arazilerinin vasfını yitirmeye neden olduğunu anlatan Öztürkmen, “Boş kalan araziler tarım arazisi vasıflarını yitirdiler. Şehirler gelişirken, kırsal bölgenin de ne yönde etkileneceğini hesaplamak gerekiyor. Ben tarım arazilerinin vasıflarını yitirmesini kabul edemiyorum. Çünkü biz sanayi değil, tarım ülkesiyiz ve ilimiz de tarım kentidir” diye konuştu.

‘TOPRAĞA SAHİP ÇIKILMALI’

Urfa’nın tarımsal alana sahip en büyük 3’üncü ili olduğunu hatırlatan Öztürkmen, kent tarımsal faaliyetleriyle ülke ekonomisine 6 milyar liralık katkıda bulunduğunu belirtti. Pamuğun yüzde 42’sini, mısırın yüzde 15’ini, buğdayın yüzde 8’ini, mercimeğin yüzde 38’ini, fıstığın yüzde 40’ının Urfa'dan karşıladığının bilgisini paylaşan Öztürkmen, şöyle devam etti: “Bu yüzden tam anlamıyla tarım kenti olma yolunda topraklarımızın ve su kaynaklarımızın kıymetini bilmek zorundayız. Topraklarımızın değerini bilelim.”

‘BETONLAŞMAYA MÜDAHALE EDİLMELİ’

Harran Ovası'nın ve bölgedeki diğer ovaların büyük oranda betonlaştığını ve betonlaşmanın yaygınlaştığına dikkat çeken Öztürkmen, şu uyarılarda bulundu: “Bu bizleri çok üzüyor. Gelecekte tarım yapacak alan bulamadığımız zaman ülke olarak aç kalacağız. Oysa insanların bina dikeceği ya da şehirleşeceği birçok yer vardır. Dolayısıyla betonlaşmaya asla müsaade edilmemelidir.  Tarım yapılan alanlar artıkça gelirimiz de artacaktır. Devlet kurumları betonlaşmanın önüne geçecek çalışmalara yoğunluk vermelidir.”

‘BÖYLE GİDERSE SONUÇ VAHİM’

Hollanda’nın denizi doldurarak tarımsal alan yarattığını ve bu konuda çok yol aldığına vurgu yapan Öztürkmen, sözlerini şöyle tamamladı: “Tarım arazilerimizi ve su kaynaklarımızı dengeli kullanmalıyız. Biz bu etkenleri ne kadar doğru kullanırsak geleceğimizde o kadar doğru olur. Biz elimizdeki toprağı kaybederken, Hollanda kendisine denizden tarımsal alan yaratıyor. Bizim Hollanda’dan fazlamız var ancak kıymetini bilmiyoruz ve doğru kullanmıyoruz. 

Üstelik elimizdekilerini kaybediyoruz. Tarım alanlarını kaybetmeye devam edersek sonuç çok vahim olur.”

Haber:Muhammet Abdulkadir Esen

Urfa-Nüfus artıyor tarım alanları azalıyor
Advert
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
BENZER ÇEKEBİLİR X
Başkan Yıldızdan Destekleme Primleri İle İlgili Açıklama
Başkan Yıldızdan Destekleme Primleri İle İlgili Açıklama
Lice'de silahlı kavga: 1 ölü
Lice'de silahlı kavga: 1 ölü