Büyükelçi Önen’den Milli Marş mesajı;

“İstiklal Marşı, milli mutabakat metnimizdir”

Büyükelçi Önen’den Milli Marş mesajı;
Bu içerik 592 kez okundu.

İstiklâl Marşının, Türkiye Büyük Millet Meclisinde millî marş olarak kabulünün 97. yıldönümü nedeniyle yazılı bir mesaj yayınlayan Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti Pekin Büyükelçisi Abdülkadir Emin Önen, İstiklal Marşının bizim milli mutabakat metnimiz olduğunu,  İstiklal Marşımıza sahip çıkmanın onurumuza sahip çıkmak olduğunu ve yazarı İslam Şairi Mehmet Akif Ersoy’u da bir gün değil, her an rahmetle anmak gerektiğini söyledi.

Mehmet Akif’i rahmetle anıyoruz

İstiklâl Marşı’nın kabul yıldönümlerinin resmen kutlanması için Türkiye Yazarlar Birliği öncülüğünde geniş bir Gönüllü Kuruluşlar Topluluğu hükümetler ve Meclis Başkanları nezdinde 1990’lardan itibaren teşebbüslerde bulunduğunu da hatırlatan Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti Pekin Büyükelçisi Abdülkadir Emin Önen, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da dediği gibi; aziz milletimizin vatanını koruma ve savunma azmini, kararlılığını, kahramanlığını anlamak için başka hiçbir metin, hiçbir kitap yazılmasa bile İstiklal Marşı tek başına yeterlidir. İslam Şairi Mehmet Âkif tarafından yazılan İstiklâl Marşı, bilindiği gibi 12 Mart 1921'de TBMM tarafından ‘Millî Marş’ olarak kabul edildi. Ülkemizin ve milletimizin en zor günlerinde yazılan İstiklâl Marşı halkımızın üzerinde en fazla mutabık kaldığı, aradan geçen bunca yıla rağmen heyecanla okuduğu bir metindir. TBMM’si tarafından 4 Mayıs 2007’de ‘İstiklâl Marşının Kabul Edildiği Günü ve Mehmet Âkif Ersoy’u Anma Günü’ kanunu kabul edildi. Böylece 12 Mart millî günlerimiz arasına girdi. İstiklal Marşı bizim milli mutabakat metnimizdir. İstiklal Marşımıza sahip çıkmak onurumuza sahip çıkmaktır. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Beyefendinin de dediği gibi; ‘Akif yaşayışıyla, duruşuyla, ortaya koyduğu mücadelesiyle İstiklal Şairi sıfatını ziyadesiyle hak etmiş bir insandır. Hayatını, ‘sözüm odun olsun veya sözüm odun gibi olsun, hakikat olsun tek’ ilkesi üzerine bina etmiş bir ahlak abidesi olan Akif, İslam dünyasına veya diğer ülkelere bakarken, merkeze daima Türkiye’yi, İstanbul’u koymuştur. Ona göre umudun, kurtuluşun, dirilişin ruhunun kaynağı burasıdır, yani Anadolu’dur. O gün Akif'in karşısında kimler dikilmişse bugün de aynı zihniyet bizim karşımıza dikiliyor. 16 Mart 1920'de İstanbul'da işgal kuvvetlerini alkışlarla, bayraklarla, sevinç çığlıklarıyla karşılayanların bakiyeleri, bugün de yabancı ülkeleri Türkiye'ye müdahale etmeye çalışıyorlar. O dönemde nasıl millet varıyla, yokuyla bağımsızlık mücadelesi verirken, mandacılığı kurtuluş olarak görenler mevcutsa, bugün de aynı anlayışa sahip olanlar var’. 15 Temmuz akşamı meydana gelen hain olaylar birer örnektir. O gece de aynen geçmişteki gibi aziz milletimiz canı pahasına vatanına sahip çıkmıştır. İşte onun için unutulmaz İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u her an rahmetle anıyoruz” dedi.

İstiklal Marşımıza karşı duyarlı olmalıyız

İstiklâl Marşını sevmenin, ülkemizi sevmek olduğuna dikkat çeken Büyükelçi Önen, “İstiklal Marşını coşkuyla söylemek, ülkemize, bağımsızlığımıza sahip çıkmaktır. Bağımsızlığımıza sahip çıkmak ise, onurumuza sahip çıkmaktır. İstiklâl Marşı ve Bayrak törenlerinde bizlerin göstereceği ciddiyet ve coşkunun derecesi bize bırakılan yüce mirasa ne denli sahip çıktığımızın göstergesi olduğundan; Bayrak törenlerine karşı her zamankinden daha duyarlı olmak, bağımsızlık sevdası ile bu toprağa düşmüş şehitlerimize karşı boynumuzun borcu olmalıdır. Ancak o zaman İstiklâl Marşımızın yazarı üstad Mehmet Akif Ersoy'un ‘Allah bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın’ duası gerçekleşir” diye konuştu.

Yurt severlik ve özgürlük aşkımız

İşte kara günlerimizin göstergesi, kahramanlık destanımız, heybetli kimliğimiz, yurt severlik ve özgürlük aşkımız İstiklal Marşı ve milletimizin sinesinden çıkarak onun acılarını, umutlarını kararlılığını “Hayal ile yoktur alış verişim, her ne demişsem görüp de söylemişim” diyerek abideleştiren İslam Şairi Mehmet Akif Ersoy’u bir kere daha rahmetle andıklarını belirten Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti Pekin Büyükelçisi Emin Önen, mesajında şöyle dedi;

“Yine Cumhurbaşkanımızın dediği gibi; İstiklal Marşı’nda medeniyetimizin en mümtaz değerleri bulunur. İstiklal Marşı’nda Alparslan’ın Anadolu’yu vatan kılan azmi ve iradesi vardır. İstiklal Marşı’nda Haçlı’yı durduran Kılıçarslan’ın imanı, Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi’nin halis niyeti yer alır. İstiklal Marşı’nda İstanbul’un fethinin, Fatih’in en büyük rüyalarının izleri vardır. İstiklal Marşı, Türkiye’nin her bir köşesinde bu milletin, bu toprakların ilelebet varlığını sürdürmesi için silahıyla, bileğiyle, dualarıyla, ekmeği-aşıyla katkı veren insanımızın en saf, en temiz duygularını yansıtır. O yüzden İstiklal Marşı bizim milli mutabakat metnimizdir. İstiklal Marşı dün olduğu gibi bugün de ellerinde bayrak, dillerinde tekbirle vatanını savunan insanımızın üzerinde ittifak ettiği mümtaz bir metindir. İstiklal Marşımızın kabulünün 97. yıl dönümünde, Mehmet Akif Ersoy başta olmak üzere, istiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını rahmet ve minnetle anıyoruz.”

Mehmet Akif, İslam ve İstiklal şairimizi rahmetle anıyoruz

Asıl adı Mehmet Ragif olan Mehmet Akif, 1873 yılında İstanbul'da doğdu. Annesi Emine Şerife Hanım, babası Temiz Tâhir Efendidir. 27 Aralık 1936 tarihinde İstanbul’da vefat etti. Kabri Edirnekapı Mezarlığındadır. Allah rahmet eylesin. (Amin)

Bilindiği gibi; Kurtuluş Savaşının en çetin döneminde, bir millî marşa duyulan gereksinmeyi göz önüne alan Milli Eğitim Bakanlığı, 1921 yılında bunun için bir şiir yarışması düzenledi. Yarışmaya 724 şiir gönderildi. Kazanacak şiire para ödülü konduğu için başlangıçta Mehmet Akif katılmak istemedi. Ama Millî Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver’in ısrarı üzerine, ödülsüz olmak şartıyla o da şiirini gönderdi. Yapılan seçim sonunda, Mehmet Akif'in 20 Şubat 1921'de yazdığı ‘Kahraman Ordumuza’ sungusunu taşıyan şiiri 12 Mart 1921 günü büyük çoğunlukla TBMM'nce İstiklâl Marşı kabul edildi. Mehmet Akif Ersoy, İstiklâl Marşında, Kurtuluş Savaşının kazanılacağına olan inancını dile getirir.

Büyükelçi Önen’den Milli Marş mesajı;
Advert
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
BENZER ÇEKEBİLİR X
Başkan Yıldızdan Destekleme Primleri İle İlgili Açıklama
Başkan Yıldızdan Destekleme Primleri İle İlgili Açıklama
Lice'de silahlı kavga: 1 ölü
Lice'de silahlı kavga: 1 ölü