Urfa’da CHP'den Oturma Eylemi....

Şanlıurfa-CHP'den “OHAL Değil Demokrasi İstiyoruz” Eylemi!

Urfa’da CHP'den Oturma Eylemi....
Bu içerik 714 kez okundu.

CHP, 81 ilde “OHAL değil demokrasi istiyoruz” sloganıyla oturma eylemi gerçekleştirdi.

Olağanüstü Halin (OHAL) 7. Kez uzatılmasının ardından CHP, 81 ilde “OHAL değil demokrasi istiyoruz” sloganıyla oturma eylemi gerçekleştirdi.

CHP’liler, 16 Nisan Anayasa değişikliği referandumunun yıldönümünde “OHAL değil, demokrasi istiyoruz” sloganıyla 81 ilde sokağa çıktı. Birçok yerde eylemlere HDP ve DBP başta olmak üzere kimi siyasi parti ve sendikalar da katılarak destek verdi.

Şanlıurfa’da ise CHP’nin yanı sıra HDP ve DBP tarafından 16 Nisan referandumunun yıldönümüne dair ayrı ayrı açıklamalar yapıldı

Kentteki Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önünde toplanan CHP’liler arasında partinin Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen da yer aldı. KESK, İHD, HDP ve DBP üyelerinin destek verdiği eylem sırasında sık sık "OHAL’e hayır" sloganı atıldı.

CHP Milletvekili Elif Doğan Türkmen, yaptığı açıklamada artık halkın iktidar olması gerektiğini söyledi. Urfalıların çiftçilik ve besicilik ile uğraştığını dile getiren Türkmen, "Ne yazık ki ürettiğinin değerini elde edemiyor. Çünkü mevcut hükümet çiftçiyi desteklemeyi değil, Sırbistan gibi Hollanda gibi Brezilya gibi hiç göremeyeceğiniz ülkelerin çiftçilerini destekliyor. Oralardan ürün getiriyor. İşte bizde diyoruz ki iktidarlar kendi ülkesinin çiftçisini desteklesin. Bunun için demokrasi istiyoruz. Bunun için OHAL’in kalkmasını istiyoruz ve halkın iktidarının kurulmasını istiyoruz” dedi. Yapılan konuşmalar sonrası kısa süreli oturma eylemi yapıldıktan sonra açıklama son buldu.

Yine Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il örgütleri tarafından parti binasında yapılan ortak açıklamada ise, kalıcı hale getirilmeye çalışılan OHAL’in bir kez daha uzatılmasına izin verilmeyeceği kaydedildi.

Yaptığı açıklamada 16 Nisan 2017’de yapılan referandumun OHAL koşullarında yapıldığını hatırlatan HDP Urfa İl Eşbaşkanı Rıdvan Yavuz, “Referandum OHAL’i kalıcı hale getirecek düzenlemeleri kurumsallaştırmıştır. Türkiye tarihine ilk defa 2,5 milyon mühürsüz oy pusulası kullanılmış olup, devletim tüm kurum ve kuruluşları ‘Evet’ çıkması için seferber edilmiştir. 16 Nisan’ın birinci yılında OHAL bir kez daha uzatma eğilimi karşısında tüm toplumsal muhalefet dinamiklerini güç birliğine dayanışmaya çağırıyoruz ve her türlü baskıya rağmen özgürlük ve eşitlik talebimizi daha ısrarlı ve yaygın biçimde dile getirmenin çabası içinde olacağımız bir kez daha vurgulamak isteriz” dedi.

 

 

Urfa’da CHP'den Oturma Eylemi
Advert
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
BENZER ÇEKEBİLİR X
İranlı kadın ressamlardan sergi
İranlı kadın ressamlardan sergi
Göbeklitepe’ye ‘farklı’ bir film
Göbeklitepe’ye ‘farklı’ bir film