HDP ve DBP’den Filistin için dayanışma çağrısı

Şanlıurfa – HDP ve DBP Urfa İl Örgütleri, yaptıkları basın açıklaması ile Filistin halkı ile dayanışma çağrısında bulundu.

HDP ve DBP’den Filistin için dayanışma çağrısı
Bu içerik 525 kez okundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Urfa İl Örgütü İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını yaptıkları basın açıklaması ile protesto etti.

Filistin'deki katliama yönelik yapmış oldukları basın açıklaması:Yine bir katliam tablosu ile karşı karşıyayız. ABD Hükümeti Büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıdı. Bu kararı Filistin halkı protesto etti. Ancak protestolara karşı uygulanan şiddet katliam boyutlarına ulaştı. 59 Filistinli hayatını kaybetti, iki bine yakın Filistinli yaralandı. 

İsrail Hükümetini en sert şekilde kınıyor ve protesto ediyoruz. Bu barbarlığı lanetliyoruz. Mazlum Filistin halkının katledilen evlatlarına Allah’tan rahmet, yaralılarına şifa diliyoruz.

Bu vahşete neden olan bir provokasyondur. Filistinliler için “Büyük Felaket” olarak tanımlanan Nakba’nın yıl dönümüne denk getirilen Kudüs’ü başkent yapma girişimi bir provokasyondur. İsrail Hükümetini, Filistin ve İsrail halklarının barış içinde yaşayabilmeleri için bu tür provokatör girişimlerden uzak durmaya çağırıyoruz. Bu çok tehlikeli provokasyona karşı başta Birleşmiş Milletler olmak üzere uluslararası kamuoyunu ve tüm sorumlu hükümetleri acilen göreve çağırıyoruz. Birleşmiş Milletler’in bugüne değin sorumluluk sahibi olduğu Filistin sorununda her zamankinden daha fazla inisiyatif geliştirmesi ve bu vahşetin derhal durması için önleyici rolünü oynaması gerekmektedir.

Filistin Halkının özgürlük mücadelesi ve haklı direnişi ile dayanışmamızı bu vesileyle bir kez daha vurguluyoruz. Türkiye toplumu, bu vahşet karşısında sessiz kalmadığını ve kalmayacağını dünyaya en güçlü şekilde göstermelidir. İsrail hükümetinin vahşetini bir an önce durdurabilmek için güçlü bir ses, ortak bir duruş gösterilmesi gerekir. Bu bağlamda Cumhurbaşkanı Adayımız Sayın Selahattin Demirtaş’ın Edirne Cezaevi’nden yaptığı çağrıyı yineliyoruz. Bu vahşeti protesto etmek ve Filistin halkı ile dayanışmak için İstanbul’da büyük bir miting çağrısı yapıyoruz.

Tayyip Erdoğan ve hükümetinin 3 günlük milli yas ilan etmesi bu vahşeti uygulayan İsrail Hükümetiyle olan ticari işbirliğinin üstünü kapatmıyor. Bu noktada AK Parti Hükümetini samimiyete, başta silah anlaşmaları olmak üzere İsrail ile olan ticari anlaşmalarının tamamını sonlandırmaya davet ediyoruz.

Halkların Demokratik Partisi ve Demokratik Bölgeler Partisi

Urfa İl Örgütleri

HDP ve DBP’den Filistin için dayanışma çağrısı
Advert
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
BENZER ÇEKEBİLİR X
CHP’nin Parti Meclisi, Bucak için toplanmayacak
CHP’nin Parti Meclisi, Bucak için toplanmayacak
Diyarbakır'da kaza: 6'sı öğrenci 14 yaralı
Diyarbakır'da kaza: 6'sı öğrenci 14 yaralı