Büyükelçi Önen’den Kadir Gecesi mesajı

Büyükelçi Önen’den Kadir Gecesi mesajı “İslam ülkelerinde akan kan dursun”

Büyükelçi Önen’den Kadir Gecesi mesajı
Bu içerik 511 kez okundu.

Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Pekin Büyükelçisi Abdülkadir Emin Önen, Kadir Gecesi nedeniyle bir mesaj yayımladı. Önen mesajında, bu mübarek gece hürmetine İslam ülkelerindeki zulümlerin, akan kanların durması dileğinde bulundu.

Bu gece mutlaka dua edelim

Kadir Gecesini ibadetle geçirerek İslam dünyasında ve özellikle ülkemizin bazı bölgelerinde, komşu ülke Suriye’de, Irak’ta ve Filistin’de bu mübarek Ramazan ayında bile durmayan çatışmaların, öldürmelerin sona ermesi, akan kanların durması için mutlaka dua edilmesi ricasında bulunan ÇHC Pekin Büyükelçisi Abdülkadir Emin Önen, “Öncelikle şunu hatırlatmakta fayda vardır. Kadir gecesinde ve gündüzünde çok ibadet etmeli, çünkü gündüzünde yapılan ibadete de gece yapılmış gibi sevab verilir. Bu gecenin, Ramazan-ı Şerifte olduğu kesindir. Bunu Allahü Teâlâ bu ayda saklamıştır ve her sene değişir. Kuvvetli ihtimâl son 10 gündedir. Saklamasından maksat da, sadece o gece değil, bütün ay ibadet edilmesi içindir. Bu gece şöyle dua etmeli; ‘Yâ Rabbî, sen bizi şeytan şerrinden, düşman şerrinden ve nefs-i emmaremiz şerrinden muhafaza eyle. Evlerimize iyilik ver, helâl ve hayırlı rızklar ihsan eyle. Hastalarımıza şifa, dertli olanlarımıza deva, borçlularımıza eda ihsan eyle. Bizi Kadir gecesinin şefaatine, bereketine nâil eyle. Kadir gecesi hürmetine günahlarımızı affet, Cennette de Cemalinle müşerref eyle, kusurlarımızı affet.’ Resulullah Efendimiz de, Kadir Gecesinde, ‘Allahümme inneke afüvvün kerîmün tühıbbül afve fa’fü annî’ duasını da çok okurdu. ‘Yâ Rabbî, sen affedicisin, kerîmsin, affı seversin, beni de affet’ demektir. Ayrıca; komşumuz Suriye’de uzun süreden beri devam eden ve insanların yuvalarının yıkılmasına, yetim ve öksüz kalmalarına sebep olan iç savaşın bir an evvel durması, özellikle ülkemizde meydana gelen terör olaylarının durması için bol dua edelim. Şehit cenazelerinin gelmemesi, insanlarımızın öldürülmemeleri için dua edelim. Allah ümmeti Muhammed’i zalimlerin şerrinden muhafaza eylesin. Birliğimizi, dirliğimizi bozdurmasın. 24 Haziran seçimlerinin de hakkımıza hayırlısı olacak şekilde sonuçlansın, cümlemize ve ümmetin umudu Cumhurbaşkanımıza da hayırlı uzun ömürler, güç kuvvet versin” diyerek bu mübarek gece hürmetine İslam ülkelerindeki zulümlerin, akan kanların durması, ülkemizi, milletimizi, ümmeti Muhammed’i zalimlerin şerrinden muhafaza eylemesi dileğinde bulundu.  

Bu geceyi en iyi şekilde ihya edelim

Pekin Büyükelçisi Emin Önen, “Bizlerin huzur ve refahı, ülkemizin bölünmez bütünlüğü için canını feda eden şehitlerimize Allah’dan rahmet, ailelerine, Silahlı Kuvvetlerimize ve milletimize sabır diliyoruz. Şu ana kadar yapılan yanlışların, zulümlerin, akan kanların durması, birlik ve beraberlik içersinde huzurlu bir yaşam sürmemiz için dua edilmesinde fayda vardır. Bu geceyi en iyi şekilde ihya edelim. Bu gece Kadir Suresi ve Kur’an-ı Kerim de okumalı. ‘Kadir Gecesine rastlamış olan bir geceyi ihya eden, Kadir Gecesini ihya etmiş gibi sevab kazanır’ Hadis-i Şerifini düşünerek, sık sık vaki olan 27. Gece, yani 10 Haziran Pazar gününü 11 Haziran Pazartesi gününe bağlayan gece ihya edilirse, o gece Kadir gecesi olmasa bile, büyük sevaba kavuşulur. Onun için İslam aleminin huzur ve refahı, birliğimizin ve dirliğimizin bozulmaması, iç ve dış düşmanlarımızın ıslah olması için bol bol dua edilmeli” diyerek Şanlıurfalıların ve bütün İslam aleminin mübarek Kadir Gecesini tebrik ettiğini belirtti.

Büyükelçi Emin Önen, Ramazan Bayramının 2. Günü olan 16 Haziran 2018 Cumartesi günü Çin’de yaşayan Türk vatandaşları ile bayramlaşmayı arzuladıklarını ve çağrıda bulunduklarını söyledi.

Büyükelçi Önen’den Kadir Gecesi mesajı
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
BENZER ÇEKEBİLİR X
İzmir’de bir erkek, eşini yaraladı
İzmir’de bir erkek, eşini yaraladı
Türkiye’nin Expo Komiseri’nden Büyükelçi Önen’e ziyaret
Türkiye’nin Expo Komiseri’nden Büyükelçi Önen’e ziyaret