YER: Bir Kürt ili..SEÇEN: Arap aşireti..SEÇİLEN: MHP’li

Türkiye’de 24 Haziran seçimlerinin ardından Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) aldığı oy oranı en çok konuşulan konular arasında yer aldı.

YER: Bir Kürt ili..SEÇEN: Arap aşireti..SEÇİLEN: MHP’li
Bu içerik 1146 kez okundu.

Türkiye’de 24 Haziran seçimlerinin ardından Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) aldığı oy oranı en çok konuşulan konular arasında yer aldı.

Özellikle İYİ Parti’nin kurulması ve seçimlere girmesiyle birlikte MHP’nin yüzde 11’in üzerinde oy olması beklenmiyordu. 

Kürt illerinde seçimlerde varlık gösteremeyen MHP’nin Urfa’dan bir vekil çıkarması, bölgede öne çıkan konular arasına girdi.

Uzun bir aradan sonra Şanlıurfa, MHP’li bir vekil seçti.

Bundan önce 1999 yılında yapılan seçimlerde aşiretinin desteğini alan Muzaffer Çakmaklı MHP’den vekil olmuştu.

K24’e konuşan araştırmacı- yazar Misbah Hicri, MHP’nin Urfa’da vekil çıkarmasını aşiret olgusuna ve Cumhur İttifakı’na bağladı.

ŞANLIURFA’DA İLK DEĞİL

Urfa’nın kozmopolitik bir şehir olduğunu söyleyen Hicri, “Kürt, Arap, Türk ve farklı ırklara mensup insanların birarada yaşadığı bir il. MHP’nin Urfa’da vekil çıkarması ilk değil, daha önce de çıkarmıştı. Milletvekili olan kişi de Kürt biriydi. Bu kişinin çıkması aşireti ve akrabalarının onun şahsına yoğun destek vermesiyle oldu” diye konuştu.

Misbah Hicri

24 Haziran seçimlerinde de MHP’nin vekil çıkarmasında aşiretin etkisine dikkat çeken Hicri, şunları söyledi:

“Haziran seçimlerinde de daha önce yaşanan bir durumun tekrarı gibi. Tek fark bu kez MHP’den çıkan vekilin Kürt değil, Arap olması. Vekil İbrahim Özyavuz Harran bölgesinde Araplar arasında sözü geçen biridir. Araplar aile büyüklerine saygı gösterdiler. Mensup olduğu aşiret seçimlerde ciddi bir destek verdi.”

BAĞIMSIZ İTTİFAK

“24 Haziran seçimlerinde Urfa’da Araplar arasında büyük bir ittifak oluştu” diyen Hicri, “ Daha önce birçok kez AK Parti veya başka partilerden de Arap vekiller parlamentoya gitti, ancak bu kez durum parti ötesi bir durum. Araplar bu kez şahıs üzerinden kendilerini temsil edeceğini düşündükleri bir adayı destekleyip meclise gönderdi” şeklinde konuştu.

CUMHUR İTTİFAKI’NIN ETKİSİ

Seçimlerde MHP’nin Urfa’da elini güçlendiren diğer bir faktörün ise Cumhur İttifakı olduğunu aktaran Misbah Hicri, şunları kaydetti:

“MHP’nin Urfa’dan vekil çıkarmasının diğer bir faktörü daha bulunuyor. O da Cumhur İttifakı. Çünkü Urfa’da bulunan Araplar’ın öteden beri MHP’yi destekledikleri biliniyor. Cumhur ittifakı ile birlikte MHP’nin AK Parti ile birlikte hareket etmesi tüm Türkiye’de olduğu gibi Urfa’da da MHP’yi güçlendirdi. Bu ittifak MHP’lilerin seslerinin daha gür çıkmasına neden oldu.”

DODANLI: OLASI DEĞİLDİ

K24’e değerlendirmelerde bulunan gazeteci Ömer Dodanlı ise MHP’nin Urfa’dan vekil çıkarmasında ana etkenin Cumhur İttifakı olduğunu söyledi.

Ömer Dodanlı

Dodanlı, “MHP’nin Urfa’da vekil çıkarması olası bir durum değildi. Yıllardır burada seçimler oluyor, ancak bir vekil oyu alacak durumda değildi. 24 Haziran seçimlerinde MHP’den seçilen aday daha önce de birçok kez aday oldu, ancak seçilemedi” diye konuştu.

Dodanlı, “Eğer MHP Urfa’dan vekil çıkarmışsa bu ittifak sayesindedir. Çünkü bir önceki seçimlerde MHP oylarının ağırlıklı olduğu bilenen Arap bölgelerinde (Akçakale ve Harran) oyların yüzde 80-90’nı AK Partiye verildi. Yani Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verildi.

24 Haziran seçimlerinde Cumhur İttifakı olunca özellikle Arap seçmenler cumhurbaşkanlığında Recep Tayyip Erdoğan’a verecek olmaları onları rahatlatmış ve parti olarak da kendilerine yakın olan bir isimin MHP’de aday olması oyları o tarafa kaydırmıştır” dedi.

MHP’nin Şanlıurfa’da son 3 milletvekili seçimlerinde aldığı oy oranları ise şöyle:

7 Haziran 2015: %5.6

1 Kasım 2015: %2.8

24 Haziran 2018: %9.3

YER: Bir Kürt ili..SEÇEN: Arap aşireti..SEÇİLEN: MHP’li
Advert
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
BENZER ÇEKEBİLİR X
AK Parti’nin Meclis Başkanı adayı Mustafa Şentop
AK Parti’nin Meclis Başkanı adayı Mustafa Şentop
Canpolat,31 Mart yerel seçim çalışmalarına devam ediyor
Canpolat,31 Mart yerel seçim çalışmalarına devam ediyor