Pazarda 10 kişi fiyat sorar bir kişi alır

DİYARBAKIR – Ekonomik krizin en fazla hissedildiği yerlerin başından gelen semt pazarlarında kilo ile satışlar grama kadar düştü. Pazarcılar, "10 kişi fiyat sorar bir kişi alır" diyerek işlerindeki düşüşe dikkat çekti.

Pazarda 10 kişi fiyat sorar bir kişi alır
Bu içerik 380 kez okundu.

Seçimler bitti geçim derdi pazara yansıdı. Alanın da satanın da memnun olmadığı yerlerin başından gelen semt pazarlarında, alışveriş kilodan grama düştü. Pazarlarda en fazla satılan patates ve soğanın fiyatı cep yakmaya devam ediyor. Kilo fiyatı bir süre önce 7-8 liraya kadar çıkan patates ve soğan 3 ila 4 TL arasında satılıyor.

 PAZARIN GÜNDEMİ PATATES

 16 yıldır esnaflık yapan Muhammed Emin Köse, satışlarının eskiye göre gerilediğini belirterek, yarım saat içinde 10 kişiden 9’unun fiyatları sorduğunu ancak bir kişinin alışveriş yaptığını söyledi. Kimsede para kalmadığını dile getiren Köse, “Eskiden patates 75 kuruştu, şimdi 3 lira. Yani 3 liraya eskiden 4 kilo patates alan vatandaş, şimdi aynı paraya bir kilo alabiliyor” dedi.

 SEÇİMLERDEN SONRA ZAM

 Esnaflardan Mehmet Akkurt, bugün Diyarbakır’da en az nüfuslu bir ailenin 5 kişiden az olmadığını savunarak, fakir yemeğinin şimdi zengin yemeği olduğunu söyledi.  24 Haziran seçimlerine kadar zamların durdurulduğunu hatırlatan Akkurt, “Seçimlerde oy almak için sessiz kalan hükümet, seçimlerden sonra yüzde yüz zam yaptı. Zamların geleceğini düşünen bakkal ve market sigaraları saklıyor” diye konuştu.

 Esnaflardan Hasan Selman, karpuzu hal pazarından 60 kuruşa aldığını 75 kuruşa sattığını belirterek, “Karpuzu pazara getirene kadar bana bir kilodan 10 kuruş kalıyor. Eskiye göre çok az kazanıyoruz” diye belirtti.

 Esnafın artık cebindeki çek ve ödemelerinin derdine düştüğünü vurgulayan esnaf Kamer Dört de, “İşlerimiz oluyor ama bu bizim cebimize girmiyor, firmanın cebine giriyor. Eskiden 35 lira olan fincan takımı, şimdi 80 lira olmuş. Benim 10 takım satmak gerekiyor ki, 2 fincan takımı alabileyim” diye konuştu.

 Çocukluğundan beri kasap olan Ali Sırrı ise, kimsenin eskisi gibi et alamadığını ifade edere, bonfilenin en pahalı et olduğunu ve kimsenin bonfile alabilecek durumda olmadığını söyledi.

kaynak:www.mezopotamyaajansi.org

 

 

 

Pazarda 10 kişi fiyat sorar bir kişi alır
Advert
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
BENZER ÇEKEBİLİR X
CHP’nin Parti Meclisi, Bucak için toplanmayacak
CHP’nin Parti Meclisi, Bucak için toplanmayacak
Diyarbakır'da kaza: 6'sı öğrenci 14 yaralı
Diyarbakır'da kaza: 6'sı öğrenci 14 yaralı