Şanlıurfa Turizmde tarihi rekor!

Şanlıurfa 2018 yılında koyduğu 1 milyon turist sayısını yılsonuna aylar kala rekorunu kırdı.

Şanlıurfa Turizmde tarihi rekor!
Bu içerik 663 kez okundu.

Kurban Bayramı tatilinin ilk iki günü de dâhil olmak üzere Şanlıurfa'ya gelen turist sayısının 1 milyon rakamını devirdiği açıklandı.

Bir diğer etkenin ise Göbeklitepe'nin Temmuz ayının başında UNESCO Dünya Miras Kalıcı Listesine alınması olduğu dile getirildi.

Balıklıgöl'ü ziyaret ederek basına açıklamada bulunan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Balıklıgöl'deyiz, Halil-ü Rahman'dayız. bayram tatili sebebiyle cıvıl cıvıl. Şehir turizm anlamında otellerimiz, konaklarımız, butik otellerimiz hepsi şu anda doluluk oranı yüzde 100'e ulaşmış durumda. Zaten cumhurbaşkanımızın 100 günlük hükümet programında da Şanlıurfa'ya ve yine UNESCO Dünya Kültür Miras Listesine giren Göbeklitepe vardı. Şanlıurfa zengin bir yer. İnanç merkezleri, arkeoloji merkezleri, kültürel varlıklar, müzik, sanat, mutfak anlamında çok çok zengin olduğu için gelen misafirler de ben şöyle bir baktım, mutlular. Geldiklerinden çok memnunlar, bu da bizlere huzur veriyor" dedi.

1 milyon turist rakamının aşıldığını söyleyen başkan Çiftçi, " Hedef 1 milyon dedik, Allah'a şükür 2018 için bu 1 milyonu devirdik. Artık 2019 yılında hedef 2 milyon diyeceğiz. Dediğim gibi Göbeklitepe çok önemli bir unsurdu. Özellikle UNESCO anlamında daimi listede yer alınca, geçici listedeydi. Şimdi Harran geçici listede. Harran'ı da bir daimi listeye alırsak Şanlıurfa'nın önünü hiç kimse alamaz, 2 milyonu da deviririz" şeklinde konuştu.

Hükumetin açıkladığı 100 günlük eylem planında Göbeklitepe'nin de olduğunu dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, "Turizm hedefleri içerisinde cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın da bahsettiği üzere tamamıyla UNESCO üzerine kurulu bir strateji var. UNESCO'nun da taze olarak kalıcı listeye dahil etmiş olduğu Göbeklitepe var. Dolayısıyla bakanlığımızın da, Cumhurbaşkanlığımızın da ve bizim de Göbeklitepe üzerinde yoğunlaşmamız ve Göbeklitepe'nin Şanlıurfa'da oluşu Şanlıurfa'yı turizmde bu 100 günlük eylem planında dahi merkez noktası haline getiriyor.” Şeklinde konuştu

 

Haber- A.Kadir Çelikcan

Şanlıurfa Turizmde tarihi rekor!
Advert
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
BENZER ÇEKEBİLİR X
Balat'ta 3 katlı ahşap bina çöktü
Balat'ta 3 katlı ahşap bina çöktü
Başkan Baydilli’den Engelli Vatandaşlara Müjde
Başkan Baydilli’den Engelli Vatandaşlara Müjde