Yerel Seçim Analizi ve Şanlıurfa

Şanlıurfa – Yerel seçim öncesi adaylar

Yerel Seçim Analizi ve Şanlıurfa
Bu içerik 785 kez okundu.

Yerel seçimlere yaklaşık 7 ay kadar bir süre kaldı. Seçimde aday olmak isteyen adaylar basınla arasını iyi tutmaya başladı bile

Yerel seçimlere yaklaşık 7 ay kadar bir süre kaldı. Seçimde aday olmak isteyen adaylar basınla arasını iyi tutmaya başladı bile. Normal takvimin işlemesi halinde yerel seçimlerin 31 Mart 2019 tarihinde yapılması bekleniyor. AK Parti yerel seçimler için Eylül ayında çalışma start vereceğini yüksek perdeden dillendirmişti. Yerel bazda da mevcut belediye başkanları ve yeni aday adayları da kendilerini yavaş yavaş göstermeye başlıyor. Tüm Türkiye’de sıcak bir seçim atmosferi beklenirken Şanlıurfa’da da manzara aynı olacak gibi görünüyor.

Seçimlere yarım yıldan fazla bir zaman olmasına rağmen başkanlık koltuklarında gözü olan aday adaylar yavaş yavaş gözle görülmeye başlandı.

Şanlıurfa’da nasıl bir manzara yaşanır bilinmez ancak, tahminler yürütülüyor. Kulis bilgileri Ankara’da Şanlıurfa’ya kulak çınlatmaya başlamış gibi görünüyor. Şanlıurfa’da yerel seçimde yarışın en çok büyükşehir ve merkez ilçeler için olacağı konuşuluyor. Kulis bilgilerine göre AK Parti’den Büyükşehir Belediye Başkanlığı aday için önerilen ismin aynı zamanda yerel seçimlerde kaptanlık yapması da bekleniyor. Eski Bakan Faruk Çelik ve yeni eski Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba’nın seçim kaptanlıklarının ardından bu kez aday profilinin kaptanlık yapması deneneceği ileri sürülüyor. Yine kulis bilgilerine göre AK Parti’de önceki dönemlerde vekillik yapmış olan vekillerin bir çoğunun Ankara’da Şanlıurfa’da belediye başkan adaylığı için kulis çalışması yürüttükleri gelen bilgiler arasında. Ancak bir bu isimlerin pek çoğuna sıcak bakılmadığı belirtiliyor.

AK Parti’nin Şanlıurfa merkez ilçelerinde başkan adayları için nasıl bir yol haritası çizer bilinmezken, Ankara kulislerinden derlenen bilgiye göre merkez ilçelerin mevcut belediye başkanlarının aday gösterilmeyeceği iddia ediliyor. Gerekçe olarak da belediyelerin 24 Haziran genel seçimlerinde yaşadıkları oy kayıpları olarak görülüyor. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı için ise kulis bilgileri iki güçlü adayın ismi geçtiği konuşuluyor. Bu adaylardan biri ayrıca seçim kaptanlığı da yapacağı belirtiliyor. İki adayın isimleri henüz çok dillendirilmese de perde arkasında konuşulduğu belirtiliyor. Kırsal ilçe belediyelerin için çok yeni bir sayfa açılacak gibi görünmüyor. Kulis bilgilerine göre AK Parti birçok kırsa ilçede mevcut başkanları aday gösterecek. Ancak biri ilçe de değişiklik sözkonusu olabileceği konuşuluyor. Ancak Kırsal ilçelerde dengenin Akçakale ve Harran’da değişebileceği konuşulan konular arasında yere alıyor. Gerekçe de genel seçimlerde yapılan ittifakın yerel seçimlerde de yapılması ve MHP’lilerin belediye başkanlığı isteyebilecekleri kulislerde konuşulan konular arasında yer alıyor.

Yerel Seçim Analizi ve Şanlıurfa
Advert
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
BENZER ÇEKEBİLİR X
Balat'ta 3 katlı ahşap bina çöktü
Balat'ta 3 katlı ahşap bina çöktü
Başkan Baydilli’den Engelli Vatandaşlara Müjde
Başkan Baydilli’den Engelli Vatandaşlara Müjde