Engelli yurttaşların sıkıntıları Meclis’e taşındı

ADANA - HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, engelli yurttaşların, gerekli düzenlemeler yapılmaması nedeniyle kentte büyük sıkıntılar yaşamasını Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a sordu. Adana’da engelli yurttaşların, gerekli düzenlemeler yapılmaması nedeniyle kentte büyük sıkıntılar yaşadığına dair haberi Mezopotamya Ajansı’nın (MA) yapması üzerine Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, konuyu Meclis'e taşıdı.

Engelli yurttaşların sıkıntıları Meclis’e taşındı
Bu içerik 595 kez okundu.

Toplumsal yaşama katılım, seyahat özgürlüğü, kamu hizmetine erişim kapsamında engelli bireylerin toplu taşıma araçlarını rahatça ve özgürce kullanmasının oldukça önemli olduğunu ve pratikte engelli bireylerin ulaşım araçlarını kullanırken birçok zorluk yaşadığını  kaydeden Hatimoğulları, “Çeşitli engelli derneklerinin kamuoyuna yansımış olan açıklamalarına göre, kentlerde sokakta yürümek, araçlara binmek ile ilgili ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır. Örneğin engelliler için yaşamın zor olduğu kentlerden biri olan Adana'da kent merkezindeki genel trafik güzergahlarının düzenlenmesi ardından yaşanılan sıkıntıların arttığı bilgisi paylaşılmaktadır” dedi.
 
Hatimoğulları, Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un cevaplaması istemiyle şu soruları yöneltti: 
 
“* Bakanlığınız tarafından ‘ücretsiz seyahat’ uygulaması kapsamında belediyelere ödemeler yapılsa da otobüs şoförlerinin engellileri araçlara almadığı ve çeşitli zorluklar çıkardığı bilgisi üzerine belediyeler aracılığı ile gerekli önlemler alınmakta mıdır? Bakanlığınız tarafından bu konuda gerekli denetimler yapılmakta mıdır?
 
* Belediye otobüsü, özel halk otobüsü ve dolmuş şoförlerine engelli bireylerin hakları üzerine eğitimler verilerek bilinçlendirme çalışmaları yapılmakta mıdır? Engellilerin hakları gasp edildiğinde cezai yaptırım uygulanmakta mıdır? 
 
* Kaldırımların engelli bireyler tarafından rahatça kullanılabilmesi için yeniden düzenlenmemesinin sebebi nedir? Belediyenin sorumluluğunda olan kent düzenlemesi engelli hakları kapsamında Bakanlığınızla ortak çalışılması gereken bir konu değil midir? 
 
* Adana’da olduğu gibi trafik güzergahlarının düzenlenmesi çalışmaları yapılırken engelli bireylerin ulaşımının göz ardı edilmesinin sebebi nedir? Konuyla ilgili özel bir çalışma neden yapılmamaktadır?
 
* Trafikte ve kamusal alanlarda engelli bireylerin yok sayılması, vatandaşların engelli hakları hakkında bilinç sahibi olması konusunda ileriye dönük ne gibi çalışmalarınız vardır?”

 

 

mezopotamyaajansi.com

Engelli yurttaşların sıkıntıları Meclis’e taşındı
Advert
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
BENZER ÇEKEBİLİR X
Bahar geldi çobanlar toplanmaya başladı
Bahar geldi çobanlar toplanmaya başladı
Vali Erin, Kuveyt Emiri’ne ve Kuveytlilere Teşekkür Etti
Vali Erin, Kuveyt Emiri’ne ve Kuveytlilere Teşekkür Etti