Mevsimlik işçiler dönüş yolunda

Yaz mevsiminde Ankara ve Adana gibi kentlere gelen işçilerin memleketlerine dönüş yolculuğu başladı.

Mevsimlik işçiler dönüş yolunda
Bu içerik 498 kez okundu.

Her yıl birçok aile, çocuklarıyla birlikte yevmiye karşılığında çalışmak için batı illerine mevsimlik tarım işçisi olarak göç ediyor. Mart ayında başlayan mevsimlik işçi göçü, yılın Eylül ayına kadar devam ediyor.

K24’e konuşan Ankara’nın Polatlı ilçesine bağlı Yassıhüyük Köyü’nde soğan tarlasında çalışan mevsimlik işçi Cemal Akbaş, 6 çocuğuyla birlikte çalışmaya geldiğini söyledi.

Sabah saat beşten akşam dokuza kadar tarlada çalıştıkları belirten Akbaş, “10 yıldır şehir şehir dolaşarak hayat mücadelesi veriyoruz. Bu yıl da Ankara’ya geldik. Nisan ayında beri Ankara’dayız” dedi.

Mevsimlik işçi Hüseyin Parıldar da, “Aile nüfusumuz artığı için masraflar da artıyor. Evimiz de yok, kiracıyız. Kazandığımız para elimizde kalmıyor. Başka yere çalışmaya gittiğimizde evden borçlu çıkıyoruz. Çalıştığımız para ile borçlarımızı ödüyoruz. Elimizde az bir para kalıyor ona da şükrediyoruz” şeklinde konuştu.

Çocuk işçi Rojbin Parıldar, “Okullar açılıyor ama biz geç döneceğiz. Memleketimize döndüğümüzde artık okula devam edeceğim” derken, bir diğer çocuk işçi Caner Parıldar ise, “Ben okullar açıldığı zaman gitmek istiyorum. Ama ailemizin ekonomi durumu iyi olmadığı için mecburen yardımcı oluyorum aileme” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

Mevsimlik işçiler dönüş yolunda
Advert
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
BENZER ÇEKEBİLİR X
Büyükşehir Belediyesi ‘Göbeklitepe’ programlarını iptal etti
Büyükşehir Belediyesi ‘Göbeklitepe’ programlarını iptal etti
Girdev Gölü’nde binlerce balık ölümü yaşandı
Girdev Gölü’nde binlerce balık ölümü yaşandı