TIR şoförlerinin mağduriyeti Meclis'e taşındı

ŞIRNAK - Ticaret Bakanlığınca un ihracatına sınırlama getirilmesi sonrası Habur Sınır Kapısı'nda beklemek zorunda kalan binlerce TIR şoförünün mağduriyeti Meclis'e taşındı.

TIR şoförlerinin mağduriyeti Meclis'e taşındı
Bu içerik 382 kez okundu.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının yurtiçi un fiyatlarında "İstikrarı sağlamak, tüketicileri korumak ve spekülasyonun önüne geçmek" gerekçesi ile un ihracatına sınırlama getirmesi nedeniyle binlerce un yüklü TIR şoförünün Habur Sınır Kapısı'nda beklemesi Meclis'e taşındı. HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, Gümrük ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın yanıtlaması istemi ile Meclis Başkanlığına yazılı soru önergesi verdi.

Kaçmaz, Bakan Pekcan'ın yanıtlaması istemiyle şu soruları sordu:

* Alınan bu önlem un fiyatlarına reel olarak etki etmiş midir? Etki ettiyse hangi oran ve miktarda etki etmiştir?

* Karar alınırken yükleme yapmış olan şoför, araç sahipleri, un ihraç eden firma ve nakliye firmalarının yaşadığı mağduriyete ilişkin bir planlamanız var mıdır?

* Habur sınır kapısında 10 günü aşkın bir süredir yapılan kota sınırı sebebiyle ne geri dönebilen ne de yurtdışına çıkış yapabilen dolayısıyla araçlarının başında bekleyen şoförlerin günlük 100 lirayı aşan masraflarıyla ilgili ortaya çıkan mağduriyete ilişkin planlamanız var mıdır?

* Mevsimsel sıcaklıklarla araçlarda bekletilen unun bitlenmesi, böceklenmesi neticesinde heba olması durumuna ilişkin bir önleminiz veya heba olmaması için çalışmanız var mıdır?

* Uluslararası Nakliyeciler Derneği, Türkiye İhracatçılar Birliği’nin belirttiği araçların bekletilmesi durumuna ilişkin ödenmesi gereken ücretlerin ödenmesine ilişkin bir çalışmanız var mıdır?

* Hali hazırda yüklü araçların yüklerinin ne olacağına ilişkin belirsizliği ortadan kaldıracak bir çalışmanız var mıdır?”

 

(/www.mezopotamyaajansi.com)

TIR şoförlerinin mağduriyeti Meclis'e taşındı
Advert
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
BENZER ÇEKEBİLİR X
Bahar geldi çobanlar toplanmaya başladı
Bahar geldi çobanlar toplanmaya başladı
Vali Erin, Kuveyt Emiri’ne ve Kuveytlilere Teşekkür Etti
Vali Erin, Kuveyt Emiri’ne ve Kuveytlilere Teşekkür Etti