Şanlıurfa Gap Havalimanı Meclis Gündeminde

Şanlıurfa GAP Havalimanı HDP Milletvekili Ömer Öcalan Tarafından Meclis Gündemine Taşındı!

Şanlıurfa Gap Havalimanı Meclis Gündeminde
Bu içerik 545 kez okundu.

Şanlıurfa GAP Havalimanı sorunları, HDP Milletvekili Ömer Öcalan tarafından meclis gündemine taşınarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan'a soruldu; Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan'a sorulan sorular arasında şunlara verildi; "Şanlıurfa GAP Havalimanı; şehre 35 km uzaklıkta, uluslararası havalimanı statüsünde ve 8 uçak apron kapasitesi ile yapılarak, 2007 yılında hizmete girmiştir. Fakat edinilen bilgilere göre, bu statüsüne rağmen yurtdışından direkt uçuş yapılmamakta, inişler çevre illerden olan Gaziantep ve Diyarbakır’a yönlendirilmekte, özellikle yaz aylarında yurtdışından şehirlerini ziyarete gelen vatandaşların büyük zorluklar yaşadığı belirtilmektedir. Özellikle kış aylarında ise yoğun sis sebebiyle onlarca uçak seferinin iptal edildiği, çok fazla rötarlı uçuşun gerçekleştiği ve uzun bekleme süreleri sebebiyle yolcuların çeşitli mağduriyetler yaşadığı belirtilmektedir.- Bu bağlamda; Uluslararası havalimanı statüsünde yapılmasına rağmen, Şanlıurfa GAP Havalimanı’nın bu şekilde işletilemediği iddiaları doğru mudur? Doğru ise nedenleri nelerdir? Şanlıurfa GAP Havalimanı’nın yapılış yeri ile ilgili teknik sıkıntıların yaşandığı, havalimanının sisli havanın en yoğun yaşandığı bölgeye yapıldığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise, bakanlığınızın bu riskli konu ile ilgili herhangi bir iyileştirme çalışması bulunmakta mıdır? Bulunuyorsa bu çalışma ya da çalışmalar nelerdir? Sis sebebiyle son bir yılda kaç uçuş iptal edilmiş veya rötarlı gerçekleştirilmiştir? Bu uçuşların yolcu sayıları nedir? Tarih ve kültür mirası olarak birçok önemli yapıya ve değere sahip olan Şanlıurfa’ya son bir yılda direkt uçuş ile gelen yabancı yolcu sayısı nedir? Bir tarım kenti olan Şanlıurfa’dan, GAP Havalimanı aracılığı ile tarım ürünleri ihracatı gerçekleştirilmekte midir?" denildi.

GAP HAVALİMANI MECLİS GÜNDEMİNDE

Şanlıurfa GAP Havalimanı HDP Milletvekili Ömer Öcalan Tarafından Meclis Gündemine Taşındı! Şanlıurfa GAP Havalimanı sorunları, HDP Milletvekili Ömer Öcalan tarafından meclis gündemine taşınarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan'a soruldu; "Şanlıurfa GAP Havalimanı; şehre 35 km uzaklıkta, uluslararası havalimanı statüsünde ve 8 uçak apron kapasitesi ile yapılarak, 2007 yılında hizmete girmiştir. Fakat edinilen bilgilere göre, bu statüsüne rağmen yurtdışından direkt uçuş yapılmamakta, inişler çevre illerden olan Gaziantep ve Diyarbakır’a yönlendirilmekte, özellikle yaz aylarında yurtdışından şehirlerini ziyarete gelen vatandaşların büyük zorluklar yaşadığı belirtilmektedir. Özellikle kış aylarında ise yoğun sis sebebiyle onlarca uçak seferinin iptal edildiği, çok fazla rötarlı uçuşun gerçekleştiği ve uzun bekleme süreleri sebebiyle yolcuların çeşitli mağduriyetler yaşadığı belirtilmektedir.

Bu bağlamda;Uluslararası havalimanı statüsünde yapılmasına rağmen, Şanlıurfa GAP Havalimanı’nın bu şekilde işletilemediği iddiaları doğru mudur? Doğru ise nedenleri nelerdir?

Şanlıurfa GAP Havalimanı’nın yapılış yeri ile ilgili teknik sıkıntıların yaşandığı, havalimanının sisli havanın en yoğun yaşandığı bölgeye yapıldığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise, bakanlığınızın bu riskli konu ile ilgili herhangi bir iyileştirme çalışması bulunmakta mıdır? Bulunuyorsa bu çalışma ya da çalışmalar nelerdir?

Sis sebebiyle son bir yılda kaç uçuş iptal edilmiş veya rötarlı gerçekleştirilmiştir? Bu uçuşların yolcu sayıları nedir?

Tarih ve kültür mirası olarak birçok önemli yapıya ve değere sahip olan Şanlıurfa’ya son bir yılda direkt uçuş ile gelen yabancı yolcu sayısı nedir?

Bir tarım kenti olan Şanlıurfa’dan, GAP Havalimanı aracılığı ile tarım ürünleri ihracatı gerçekleştirilmekte midir?"

 Çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan tarafından Anayasa’nın 98. ve İçtüzüğün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 Ömer ÖCALAN

Şanlıurfa Milletvekili

Şanlıurfa GAP Havalimanı; şehre 35 km uzaklıkta, uluslararası havalimanı statüsünde ve 8 uçak apron kapasitesi ile yapılarak, 2007 yılında hizmete girmiştir. Fakat edinilen bilgilere göre, bu statüsüne rağmen yurtdışından direkt uçuş yapılmamakta, inişler çevre illerden olan Gaziantep ve Diyarbakır’a yönlendirilmekte, özellikle yaz aylarında yurtdışından şehirlerini ziyarete gelen vatandaşların büyük zorluklar yaşadığı belirtilmektedir. Özellikle kış aylarında ise yoğun sis sebebiyle onlarca uçak seferinin iptal edildiği, çok fazla rötarlı uçuşun gerçekleştiği ve uzun bekleme süreleri sebebiyle yolcuların çeşitli mağduriyetler yaşadığı belirtilmektedir.

Bu bağlamda;

1)         Uluslararası havalimanı statüsünde yapılmasına rağmen, Şanlıurfa GAP Havalimanı’nın bu şekilde işletilemediği iddiaları doğru mudur? Doğru ise nedenleri nelerdir?

2)         Şanlıurfa GAP Havalimanı’nın yapılış yeri ile ilgili teknik sıkıntıların yaşandığı, havalimanının sisli havanın en yoğun yaşandığı bölgeye yapıldığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise, bakanlığınızın bu riskli konu ile ilgili herhangi bir iyileştirme çalışması bulunmakta mıdır? Bulunuyorsa bu çalışma ya da çalışmalar nelerdir?

3)         Sis sebebiyle son bir yılda kaç uçuş iptal edilmiş veya rötarlı gerçekleştirilmiştir? Bu uçuşların yolcu sayıları nedir?

4)         Tarih ve kültür mirası olarak birçok önemli yapıya ve değere sahip olan Şanlıurfa’ya son bir yılda direkt uçuş ile gelen yabancı yolcu sayısı nedir?

5)         Bir tarım kenti olan Şanlıurfa’dan, GAP Havalimanı aracılığı ile tarım ürünleri ihracatı gerçekleştirilmekte midir?

 

Gap Havalimanı Meclis Gündeminde
Advert
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
BENZER ÇEKEBİLİR X
CHP’nin Parti Meclisi, Bucak için toplanmayacak
CHP’nin Parti Meclisi, Bucak için toplanmayacak
Diyarbakır'da kaza: 6'sı öğrenci 14 yaralı
Diyarbakır'da kaza: 6'sı öğrenci 14 yaralı