Harran’ın Köy Öğretmenleri Deneyimlerini İstanbul’da Paylaştı

Köy Okulları Değişim Ağı Derneği (KODA) tarafından Sabancı Vakfı desteğiyle hayata geçirilen ‘‘Birleştirilmiş Sınıflar için Birleşmiş Öğretmenler’’ projesine katılan köy öğretmenleri, deneyimlerini Güler Sabancı’nın ev sahipliğinde düzenlenen Ekim Zamanı toplantısında anlattı.

Harran’ın Köy Öğretmenleri Deneyimlerini İstanbul’da Paylaştı
Bu içerik 403 kez okundu.

Sabancı Vakfı, Hibe Programı kapsamında destek verdiği sivil toplum kuruluşlarını Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı’nın ev sahipliğinde gerçekleşen “Ekim Zamanı Deneyim Paylaşım” toplantısında buluşturdu.

İstanbul’da Sabancı Center’da düzenlenen toplantıda Köy Okulları Değişim Ağı Derneği (KODA) tarafından Sabancı Vakfı desteği ile hayata geçirilen ‘‘Birleştirilmiş Sınıflar için Birleşmiş Öğretmenler’’ projesi de anlatıldı.

Sabancı Vakfı, Hibe Programı kapsamında destek verdiği sivil toplum kuruluşlarını Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı’nın ev sahipliğinde gerçekleşen “Ekim Zamanı Deneyim Paylaşım” toplantısında buluşturdu. “Sosyal Değişim İçin Tohumların Ekim Zamanı” başlığıyla düzenlenen toplantıda, 2017-2018 yıllarında Sabancı Vakfı’ndan hibe desteği alan 8 sivil toplum kuruluşu (STK) deneyimlerini ve projelerinin hikayelerini paylaştı. Sabancı Vakfı, 11 yılda 148 projeye 20 milyon TL hibe desteği verdi. Sivil toplum kuruluşlarının kadın, genç ve engellilere yönelik projelerini destekleyen Vakıf, bu yıl projeler içinde eğitime ağırlık verdi.

Toplumsal sorunlara kalıcı çözümler üretmek için güçlü sivil toplum örgütlerine ihtiyaç olduğunu belirten Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, “Güç derken, uzmanlık alanları olan, kendi uzmanlık alanlarında derinleşmiş, yönetim kapasiteleri olan sivil toplum örgütlerinden bahsediyorum. İhtiyaçları iyi analiz edebilen, sorunlara çözüm üretebilen ve kamuoyuna örnek olacak modeller geliştirebilen sivil toplum örgütlerinden bahsediyorum. Biz de sivil toplumun güçlenmesi için çalışıyor; kadınlar, gençler ve engellilere yönelik projelere destek veriyoruz. Hibe Programımız kapsamında 11 yılda 148 projeye, 20 milyon TL hibe desteği verdik” dedi.

Hibe desteğini sadece finansal destekle sınırlamadıklarını vurgulayan Sabancı,  “Finansal desteğe ek olarak sivil toplum kuruluşlarının büyümelerine ve kapasitelerini artırmalarına, geliştirmelerine katkıda bulunuyoruz. Proje ve bütçe nasıl yönetilir sorularına yanıt bulmak ve destek olmak için onlara katkıda bulunuyor, yol gösteriyoruz. Çünkü bir şeyi yapmak istemek, arzulamak çok önemli ama onu bir sistem içinde, bir proje içinde, hedeflere uygun bir şekilde gerçekleştirmek hepsinden daha önemli. Sevinerek görüyoruz ki, verdiğimiz destekler sayesinde pek çok sivil toplum örgütü bizden aldıkları destekten sonra başka kuruluşlardan, özellikle de uluslararası programlardan hibe alabiliyorlar, kaynak geliştirebiliyorlar. Bunu başardıklarını görmek bizleri de memnun ediyor. Sivil toplumun gelişmesi ve güçlenmesi hepimiz için çok önemli, demokrasi için önemli” dedi.

Sabancı Vakfı “kalıcı etki yaratma” hedefiyle çalışıyor

Sabancı Vakfı’nın “kalıcı etki yaratmak” için çalıştığını ifade eden Sabancı, “Toplumsal gelişmenin sağlanmasında da eğitimin kilit role sahip olduğunu biliyoruz. Bireylerin nitelikli eğitime erişmesinin her şeyin başında geldiğini görüyoruz. Bu sebeple de bu yılki desteklenen projelerin çoğunluğu eğitim ağırlıklı. Bu projelerde kadın, genç ve engellilerin eğitime erişimini artırmanın yanı sıra, onların toplumsal rollerini güçlendirmeyi de hedefliyoruz. Herkesi kapsayan bir eğitim, tüm bireylere kucak açan sınıflar hayal ediyoruz. Eşitlik hayal ediyoruz ve erişim kolaylığı hayal ediyoruz” dedi.

“Yarattığımız etkinin büyümesi için birbirimizden ilham almanın çok önemli olduğuna inanıyoruz”

Sabancı Vakfı’nın bugüne kadar Türkiye’nin her bölgesinde yüz binlerce insanın hayatına dokunduğunu belirten Sabancı, “Yarattığımız bu etkinin büyümesi için birbirimizden ilham almanın çok önemli olduğuna inanıyorum. Sivil toplum kuruluşlarının deneyimlerini paylaşmalarını bu nedenle çok destekliyoruz. Onlardan aldığımız motivasyonla hepimiz daha iyi, daha kuvvetli projeleri destekleme cesareti buluyoruz. İnanıyorum ki, her bir bireyin güçlenme hikayesi, toplumsal gelişmeye katkı sağlayacak bir adıma dönüşecek” ifadelerini kullandı. 

“Birleşmiş Sınıflar İçin Birleştirilmiş Öğretmenler” köy okullarında kaliteli eğitim hedefliyor

Köy Okulları Değişim Ağı Derneği (KODA) tarafından hayata geçirilen ‘‘Birleştirilmiş Sınıflar için Birleşmiş Öğretmenler’’ projesi, Şanlıurfa’daki köylerde öğretmenlik yapan birleştirilmiş sınıf öğretmenlerinin birbirlerini destekledikleri ve deneyimlerini paylaştıkları bir ağ oluşturulmasını, köy okulları için farklı bir eğitim modeli geliştirilmesini ve köy okullarında kaliteli ve çocuk merkezli bir eğitim sağlanmasını amaçlıyor. Proje kapsamında, Şanlıurfa Harran bölgesinde belirlenen birleştirilmiş sınıflı 5 okulda görev yapan öğretmenler, KODA eğitim uzmanlarıyla beraber, okulları için bir ihtiyaç analizi yaptı ve eylem planı geliştirdi. 2017-2018 eğitim öğretim yılı boyunca KODA uzmanları tarafından, ayda 1 kez gerçekleştirilen ziyaretlerle bu eylem planlarının birebir takibi yapıldı; deneyim paylaşımları ve eğitim konuşmaları gerçekleştirildi.

Hibe Programı kapsamında desteklenen projelerin öykülerinin yer aldığı ‘Ekim Zamanı Hibe Programı Öyküleri’ kitabına www.sabancivakfi.org adresinden ulaşılabiliyor.

EKİM ZAMANI TOPLANTISINDA DENEYİMLERİNİ PAYLAŞAN KURUMLAR VE PROJELERİ

PROJE YÜRÜTÜCÜSÜ KURUM   PROJE ADI

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği Ne Var Ne Yok?! Eğitici Eğitimi

Köy Okulları Değişim Ağı Birleştirilmiş Sınıflar İçin Birleştirilmiş Öğretmenler

Sulukule Gönüllüleri Derneği     Benim Okulum Benim Haklarım

Mardin Kültür Derneği  Kız Kardeşler Laboratuvarı

Down Sendromu Derneği           Benim Sesim Benim Toplumum

Tohum Otizm Vakfı Eğitimde Engelli Hakları: Okulda Birlikte, Hayatta Birlikte

Yuva Derneği     Sokağıma Ses, Mahalleme El Veriyorum

Ashoka Türkiye   FarkYaratan Sınıflar

 

Harran’ın Köy Öğretmenleri Deneyimlerini İstanbul’da Paylaştı
Advert
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
BENZER ÇEKEBİLİR X
Göbeklitepe’de, dünyanın en ünlü Türk ressamından resim sergisi
Göbeklitepe’de, dünyanın en ünlü Türk ressamından resim sergisi
Başkan kuş,” kaçak yapılara asla müsaade edilmeyecek ”
Başkan kuş,” kaçak yapılara asla müsaade edilmeyecek ”