Şanlıurfa Barosu Avukatlara Saldırı Sistematik Bir Hal Almış

Şanlıurfa Baro Başkanı Abdullah Öncel, Şanlıurfa’da son günlerde avukatlara yapılan saldırıyı kınayarak, “meslektaşlarımıza yönelik menfur saldırılar sistematik bir hal almıştır.” dedi.

Şanlıurfa Barosu Avukatlara Saldırı Sistematik Bir Hal Almış
Bu içerik 333 kez okundu.

Geçtiğimiz günlerde yapılan seçimle Şanlıurfa Baro Başkanı seçilen Abdullah Öncel ilk açıklamasını avukatlara yönelik yapılan saldırıyı kınayarak yaptı. Şanlıurfa Baro binasında yapılan açıklamaya Şanlıurfa Baro Başkanı Abdullah Öncel ve çok sayıda avukat katıldı. Avukatlara yönelik yapılan saldırıları sistematik olarak nitelendiren başkan Öncel, “İlimiz Şanlıurfa’da son günlerde meslektaşlarımıza yönelik menfur saldırılar sistematik bir hal almıştır.” dedi.

BASINA VE KAMUOYUNA

İlimiz Şanlıurfa’da son günlerde meslektaşlarımıza yönelik menfur saldırılar sistematik bir hal almıştır.

Öncelikle saldırıya uğrayan meslektaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi tüm avukatlar adına iletir acil şifalar dileriz, olayın hemen ardından sayın cumhuriyet baş savcımızla görüşülmüş bu konuda cumhuriyet başsavcımızdan olayın faillerinin bulunup yargı makamlarının önüne çıkarılması konusunda gerekli ihtimamın gösterileceği tarafımıza bildirilmiştir. Sayın başsavcımıza bu hassasiyetinden ve nezaketinden dolayı ayrıca teşekkür ediyorum.

Yargı mekanizmasının vazgeçilmez üç ayağından biri olan savunmaya karşı şiddet içerikli bu tür saldırılar, üzülerek görüyoruz ki, son zamanlarda artış göstermiştir.

Şu husus bilinmelidir ki, savunma makamını temsil eden avukatlara yönelik saldırılar bizatihi yargı mekanizmasına yapılmış demektir. Avukata yapılan her saldırı adaleti ve bağımsız yargıyı hedef almaktadır.

Yargının eşit ve kurucu unsuru olan bağımsız savunmayı, yurttaşlarımızın hak arama özgürlüklerini temsil eden biz avukatlar, maalesef görevimizi yaparken baskı altına alınmaya çalışıldığımız, duruşma salonlarında bile psikolojik şiddet gördüğümüz, sırf savunma biçimimiz beğenilmedi diye tutuklandığımız şu günlerde bir de fiziki şiddete maruz kalmamız işin tuzu biberi olmuştur.

Avukata yönelik her türlü saldırıyı ve baskıyı yapanlar bir gün kendilerinin de savunmaya ihtiyaç duyabileceklerini unutmamalıdır.

Biz avukatlar, yüzyıllardır toplumlara önderlik yapmanın, baskılara direnmenin, hiçbir gücün karşısında boyun eğmemenin, doğru bildiğimizi savunmaktan çekinmemenin, haklı gururu ve azmiyle cüppelerimizi onurla ve hiç kimsenin önünde iliklemeden sırtımızda taşıyoruz.

Bizler, meslektaşlarımıza ve mesleğimize yönelik saldırıların son bulduğu savunma makamını itibarsızlaştırmaya yönelik baskıların kalktığı günler için hep birlikte mücadele etmemiz bir zorunluluk olmuştur.

Kadim geleneğe sahip Şanlıurfa Barosunun yeni yönetimi olarak inanıyoruz ki bu mücadele sonucunda kazanan bağımsız savunma, hukukun üstünlüğü ve demokrasi olacaktır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur...

Şanlıurfa Barosu

Yönetim Kurulu

 

Şanlıurfa Barosu Avukatlara Saldırı Sistematik Bir Hal Almış
Advert
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
BENZER ÇEKEBİLİR X
Eyyüpoğlu, Çiftçi Sorunlarını Bakan Pakdemirli’ye İletecek
Eyyüpoğlu, Çiftçi Sorunlarını Bakan Pakdemirli’ye İletecek
Hollanda'da saldırı gerçekleştiren zanlı Gökmen Tanış gözaltına alındı
Hollanda'da saldırı gerçekleştiren zanlı Gökmen Tanış gözaltına alındı