Fırıncılar isyanda: Ayakta duramıyoruz

MERSİN – Her şeyin zamlandığı bir zamanda ekmek zammına karış hükümetin direncine anlam veremeyen Mersin’deki fırıncılar, “Ekmeğe yapılan zam göze geliyor fakat malzemelere yapılan tüm zamlar göze gelmiyor” diye yakındı.

Fırıncılar isyanda: Ayakta duramıyoruz
Bu içerik 440 kez okundu.

Türkiye Fırıncılar Federasyonu’nun geçtiğimiz Eylül ayında ekmek ücretlerine yüzde 15 oranında zam yapılacağı yönündeki açıklamasının ardından birçok kentte ekmeğe zam yapılmıştı. Ancak Ticaret Bakanlığı’nın yapılan zamların geri çekilmesi noktasındaki çıkışı ile bu zamlar geri alınmak zorunda kalındı

Mersin’de de Fırıncılar Odası tarafından yapılan 25 kuruşluk zam ile 200 gram ekmeğin fiyatı 1,25 TL olarak belirlense de, zammın geri çekilmesi ile fiyatı yeniden 1 TL oldu.

Kentteki fırıncılar, yaşanan ekonomik kriz ile beraber tüm girdi maliyetleri neredeyse yüzde 100'lük oranda zamlanırken ayakta kalmakta zorluk çektiklerinden yakındı.

HER ŞEYE ZAM GELDİ

Kentte 23 yıldır fırıncılık yapan İbrahim Demir, ekmek fiyatlarının neredeyse 10 yıldan fazla bir süredir 1 TL ile satıldığını, yapılan zamlar nedeniyle ise ekmeğin artık bu fiyatla satılamayacağını savundu.

Demir, nedenini ise şu sözlerle dile getirdi: “Un fiyatları 36 TL iken, ekmek 1 TL’ydi. Un 150 TL’yi gördü fakat ekmek hala 1 TL. Ekmeğe geçen aylarda 25 kuruş zam yapıldı neredeyse yer yerinden oynuyordu. Biz ekmeği 1.25 kuruştan sattığımızda ekmeğin gramajını da arttırmıştık. Hatta zabıtalar buraya gelip, ekmek fiyatının çok olduğunu indirmemiz gerektiğini söylediler. Bizlerde tekrardan ekmeğin fiyatını indirdik. Şu anda unun çuvalını 150 TL’den alıp, ekmeği 1 TL’den satmak akıl karı değil. Yağa, şekere, una her şeye zam geldi. Bakanlık diyor ki; ‘ekmek 1 TL’den fazla satılmasın’. 1 TL’ye satılan ekmek kurtarmıyor ki.”

‘AYAKTA DURMAK İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ’

“Ekmeğe yapılan zam göze geliyor fakat malzemelere yapılan tüm zamlar göze gelmiyor” diyen Demir, ayakta kalkmakta zorluk çekmeleri nedeniyle işçi çıkarmak zorunda kaldıklarını ifade etti.Demir, "Şu anda ekmeğin ideal fiyatı en az 2 TL olmalıydı. 1 TL de kurtarır diyen yalan söylüyordur” dedi.

40 yıldır fırıncılık yapan Hacı Sekman’ın da şikayeti aynı. Sekman, "Keşke zamlar olmasaydı her şey kaldığı gibi devam etseydi ama öyle olmuyor. Çünkü zamlar çok yüksek. Ekmeğe zam yapılsın ki biz de çalışanlara ödeme yapabilelim” diye konuştu.

Bağlı bulundukları Mersin Fırıncılar Odası’nı da sorunlarının dikkate alınmakla eleştiren Sekman, ekmeğe neden zam yapılması gerektiğinin yurttaşlara anlatılması gerektiğini kaydetti.

MA / Ergin Çağlar

 

Fırıncılar isyanda: Ayakta duramıyoruz
Advert
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
BENZER ÇEKEBİLİR X
AK Parti’nin Meclis Başkanı adayı Mustafa Şentop
AK Parti’nin Meclis Başkanı adayı Mustafa Şentop
Canpolat,31 Mart yerel seçim çalışmalarına devam ediyor
Canpolat,31 Mart yerel seçim çalışmalarına devam ediyor