Şanlıurfa’da Sağlıkta Usulsüzlük Olduğu İddiaları Meclise Taşındı!

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, kentte sağlık alanında usulsüzlüklerin olduğunu iddia ederek, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplaması için yazılı bir önerge sundu.

Şanlıurfa’da Sağlıkta Usulsüzlük Olduğu İddiaları Meclise Taşındı!
Bu içerik 379 kez okundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ayşe Sürücü, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplaması için meclise yazılı bir önerge sundu.

Önergede, sağlık konusunda kentte usulsüzlerin olduğu iddia edilerek, sorulan soruların yanıtlanması talep edildi.

Sunulan önergede şu iddialar soruldu ve yanıt istendi:

Bahsi geçen Mustafa Çetintaş’ın usulsüz olarak atandığına dair Sağlık Bakanlığı’nın bilgisi var mıdır?

Mustafa Çetintaş’ın ataması doğru ise Şanlıurfa’daki İl Sağlık Müdürü yönetmelik, mevzuat ve kanunları hiçe sayarak yaptığı atama için gücünü nereden almaktadır?

Sağlık Bakanlığı’nın yönetmeliğe, kanuna ve mevzuata aykırı davran İl Sağlık Müdürü hakkında yapılan bu iddialardan haberi var mıdır?

Ülkede, Türkiye birincisi olduğu atanamayan Deniz Eren Demir gibi binlerce örnek varken usulen atanmaması gereken Mustafa Çetintaş’ın atanmasının açıklaması nedir?

Hemofili Dernek Başkanı Ali Yıldırım hakkında ki iddiaların doğruluk payı nedir? Ali Yıldırım’ın hastane yönetimine bulunduğu söylemler iktidarın genel politikaları ile örtüşmektedir. Sağlık Bakanlığı bu çağ dışı uygulamalar için bir planlama yapmakta mıdır?

Himmet Durgut, Şanlıurfa’da ve Türkiye genelinde atama bekleyen binlerce sağlık mezunu olmasına rağmen atama işlemlerini neden ısrarla gerçekleştirmemektedir?

Uzman Doktor Mehmet Çelik’in yaptığı dayatma Şanlıurfa geneline yayılmış durumdadır, Bakanlığımızın bu duruma karşı işleyişi ne olacaktır?

Milletvekili Sürücü, Sağlık Heyeti Raporunu Meclise Taşıdı

 TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın, Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA tarafından Anayasa’nın 98 inci ve TBMM İçtüzüğü ’nün 96 ile 99 uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

AYŞE SÜRÜCÜ Şanlıurfa Milletvekili

Mevcut iktidarın Türkiye’ye geneline yayılmış olan usulsüzlüklerinin ve yolsuzluklarının arkası kesilmemektedir. Yaşanan bu usulsüzlüklerin son adresi ise Şanlıurfa’dır. 2018 yılında sağlık alanında yapılan atamalar yönetmenliğe aykırı olduğu iddia edilmektedir. Bilindiği üzere Sağlık Bakanlığı Atama Yönetmeliğinde; hastanelerde İdari ve Mali İşler Müdür veya Müdür Yardımcısı olabilmek için ya Sağlık İdaresi Yüksekokulu mezunu yahut temel eğitimi İdare ve İşletmecilik olan yüksekokul ve fakültelerden mezun olup hastane işletmeciliği konusunda 4 yıllık üniversiten diploması gerekmektedir. Mustafa ÇETİNTAŞ adlı vatandaşın atama için asilde aranan şartları taşımamasına rağmen Balıklıgöl Devlet Hastanesi İdari ve Mali İşler Koordinatörlüğüne atanması bu iddialar içerisinde yer almaktadır. Bahse konu olan Mustafa ÇETİNTAŞ Röntgen Teknisyeni olup Önlisans mezunudur. Bakanlık bu atamayı iptal ettiği halde İl Sağlık Müdürü mevzuata aykırı olan bu atamayı gerçekleştirmiştir.

Hemofili olan kayıtlı 150 hastanın reçete işlemleri için sadece hemofili hastalığında uzman olan doktorların bulunduğu hastaneden reçete alma zorunluluğu bulunmaktadır. Ve bu hastaların aylık 4 kez reçete yazma hakkı vardır. AKP Halilye İlçe Yönetiminde olan ve Hemofili Dernek Başkanlığı’nda bulunan Ali YILDIRIM, Şanlıurfa Balıklıgöl Devlet Hastanesi’nde Hemofili uzmanı bulunmadığı halde hastanede görev yapan doktorlardan reçete yazmaları hakkında direktiflerde bulunmuştur.  Hemofili hastalarının reçete maliyetleri kişi başı 5 bin TL olarak hesaplanmaktadır. Bunu basit bir hesapla çözdüğümüz zaman ortaya çıkan miktarın ne kadar yüksek olacağını bulmak pekte zor değildir. Bu konu hakkında bir diğer iddia; hastane yönetimin bu duruma itirazı karşısında Ali YILDIRIM, hastane yönetimini örgüt üyeliği ile suçlamıştır.

Eyyübiye eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Anestezi Uzmanı olarak görevli olan Uzman Doktor Mehmet ÇELİK, sağlık kuruluna giderek kendi yakınına özürlülük oranını “kendi istediği oran olarak belirlenmesi” konusunda heyete dayatmada bulunmuştur. Bu durumu kabul etmeyen heyet başkanını ve doktorları tehdit etmiş olduğu konusunda iddialar bulunmaktadır.

  Şanlıurfa Sağlık İl Müdürlüğü’ne atanan Himmet DURGUT, Şanlıurfa ilinin en kalabalık hastanelerinden olan Eyyübiye Eğitim ve Araştırma Hastanesine, Balıklıgöl Devlet Hastanesine ve Mehmet Akif İnan Araştırma Hastanesine Başhekim atamasını gerçekleştirmemiştir. Bu hastanelerin başhekimlik makamlarında vekâletten pratisyen hekimler görevlendirilmiştir. Hastanelerin idari anlamda müdür-müdür yardımcısı, başhemşire-başhemşire yardımcısı kadroları münhal olup yerlerine hala atama yapılmamıştır.

Bu Bağlamda;

1.            Yukarıda bahsi geçen Mustafa ÇETİNTAŞ’ın usulsüz olarak atandığına dair Sağlık Bakanlığı’nın bilgisi var mıdır?

2.  Mustafa ÇETİNTAŞ’ın ataması doğru ise Şanlıurfa’daki İl Sağlık Müdürü yönetmelik, mevzuat ve kanunları hiçe sayarak yaptığı atama için gücünü nereden almaktadır?

3.            Sağlık Bakanlığı’nın yönetmeliğe, kanuna ve mevzuata aykırı davran İl Sağlık Müdürü hakkında yapılan bu iddialardan haberi var mıdır?  

4.            Ülkede, Türkiye birincisi olduğu atanamayan Deniz Eren DEMİR gibi binlerce örnek varken usulen atanmaması gereken Mustafa ÇETİNTAŞ’ın atanmasının açıklaması nedir?

5.            Hemofili Dernek Başkanı Ali YILDIRIM hakkında ki iddiaların doğruluk payı nedir? Ali YILDIRIM’ın hastane yönetimine bulunduğu söylemler iktidarın genel politikaları ile örtüşmektedir. Sağlık Bakanlığı bu çağ dışı uygulamalar için bir planlama yapmakta mıdır?

6.            Himmet DURGUT, Şanlıurfa’da ve Türkiye genelinde atama bekleyen binlerce sağlık mezunu olmasına rağmen atama işlemlerini neden ısrarla gerçekleştirmemektedir?

7.            Uzman Doktor Mehmet ÇELİK’in yaptığı dayatma Şanlıurfa geneline yayılmış durumdadır, Bakanlığımızın bu duruma karşı işleyişi ne olacaktır?

Şanlıurfa’da Sağlıkta Usulsüzlük Olduğu İddiaları Meclise Taşındı!
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
BENZER ÇEKEBİLİR X
Göçmenleri taşıyan araç kaza yaptı: 43 yaralı
Göçmenleri taşıyan araç kaza yaptı: 43 yaralı
Bu kez Bayraklı’da orman yangını
Bu kez Bayraklı’da orman yangını