Sanayide çarklar çakıldı

ANKARA – TÜİK verilerine göre, 2018 Aralık ayı sanayi üretimi yüzde 9,8 ile beklentilerin üzerinde daraldı.Ekonomist Mustafa Sönmez konuya ilişkin sosyal medya hesabında “Sanayi de çöktü. Yıllık düşüş yüzde 10’a yaklaştı. Aralık ayında sanayi üretimi Kasım ayına göre yüzde 1.4 azaldı” yordumunu yaptı.

Sanayide çarklar çakıldı
Bu içerik 485 kez okundu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), sanayi üretiminin Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,8 azaldığını açıkladı. Yüzde 7,5 olmasını beklenen daralmanın büyüklüğü, krizi derinleştireceği öngörülüyor.

İMALAT YÜZDE 10.8 DARALDI

Alt sektörlerde madencilik ve taşocakçılığı endeksi bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 2,1, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 10,8 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,2 azaldı.

ÜRETİM AZALDI

Sanayi üretimi bir önceki aya göre ise yüzde 1,4 azaldı. Alt sektörlere bakıldığında, aralıkta madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 0,1 artarken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,6 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,8 daraldı.

Ekonomist Mustafa Sönmez, konuya ilişkin sosyal medya hesabında “Sanayi de çöktü. Yıllık düşüş yüzde 10’a yaklaştı. Aralık ayında sanayi üretimi Kasım ayına göre yüzde 1.4 azaldı” dedi.

 

Kaynak:MA

Sanayide çarklar çakıldı
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
BENZER ÇEKEBİLİR X
Göçmenleri taşıyan araç kaza yaptı: 43 yaralı
Göçmenleri taşıyan araç kaza yaptı: 43 yaralı
Bu kez Bayraklı’da orman yangını
Bu kez Bayraklı’da orman yangını