İzmir'de caz rüzgarı

İzmir’de 14 farklı grup ve caz müzisyeninin sahne alacağı Cinatı Caz Günleri rüzgarı esiyor.

İzmir'de caz rüzgarı
Bu içerik 215 kez okundu.

İzmir’de caz müziğine olan ilgiyi büyütmek, caz müzisyenlerini dinleyicilerle buluşturmayı amaçlayan Cinatı Caz Günleri’nin ikincisi 15 Nisan’da başladı. İlki geçtiğimiz yıl düzenlenen etkinlik kapsamında 14 farklı grup ve caz müzisyeni Cinatı’nda sahne alacak.

15 Nisan’da Özge Merç Quintet ve Tin Pan Türkiye’nin sahne alması ile başlayan etkinlik, dün gece The Joyous ft. Dila Bahar ve Önder Focan Trio ft. Cansu Nihal Akarsu’nun performanslarıyla sürdü. Sanatçılar sergiledikleri performanslarla sahnede göz doldurdu.

21 Nisan’a kadar sürecek etkinliği organize eden Hasan Uğur Keskin, Türkiye’de caza karşı olan önyargıyı yıkmak için bu tür etkinlikleri düzenlediklerini ifade etti.

Bu anlamda dinleyicilerden beklemedikleri ilgiyi gördüklerini ifade eden Keskin, ilgi sürdükçe de caz günlerine devam edeceklerini belirtti.

Cinatı Caz Günleri kapsamında ilk konserini veren Özge Merç, Yaşar Üniversitesi Caz Performansı Bölümü’nden geçen yıl mezun olmuş bir isim. Cinatı’nda düzenli olarak her Pazartesi günü çaldıklarını dile getiren Merç, “Caz müziği yapmaya çalışan biri olarak en çok ihtiyacımız olan şey mekan oluyor. Çalıştığımız parçaları, doğaçlamaları bir yerde sergilememiz gerekiyor. Bu yüzden caz mekanı olması çok önemli. Başka mekanlarda da çıkıyoruz. Hatta düğünlere bile gidiyoruz ama çoğunlukla şöyle talepler geliyor dinleyicilerden; ‘Daha hareketli bir şeyler çalın’. Ya da Müslüm Gürses parçaları söylememizi bile talep edebiliyorlar. Müzisyene sürekli müdahale eden dinleyici profili var pek çok mekanda. Cinatı bu konuda kendimizi özgür hissettiğimiz bir mekan, bu yüzden de caz günlerinin düzenlenmesini anlamlı buluyorum” diye belirtti.

Caz müziğinin Türkiye’de sağlam bir zemini olmadığını söyleyen Merç, özellikle müzisyenlerin hem ekonomik hem de üretim olarak sıkıntılar yaşadığını gözlemlediğini belirtti.

ETKİNLİK PROGRAMI

17 Nisan Çarşamba

20.00 Hani Caz ?! (Gürkan Özkan – Ahmad Hani)

22.30 Can Yapıcıoğlu Quintet

18 Nisan Perşembe

20.00 The Old Ramblers

22.30 Cosmos ft. Sibel Emek

19 Nisan Cuma

20.00 Tuğrul Gülenç Trio

22.30 Keep Rollin’ Funk Band

20 Nisan Cumartesi

20.00 Cansu Nihal Akarsu Band

22.30 One Night Blues Band

21 Nisan Pazar

21.00 Doruk Çebi Trio

22.30 Canan Duran Quartet

Kaynak:MA

 

İzmir'de caz rüzgarı
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
BENZER ÇEKEBİLİR X
Mısır'ın devrik Cumhurbaşkanı Mursi mahkeme salonunda öldü
Mısır'ın devrik Cumhurbaşkanı Mursi mahkeme salonunda öldü
İnsan kaynağı sıralamasında 53. Basamaktayız
İnsan kaynağı sıralamasında 53. Basamaktayız