DSP'de bir İstanbul istifası daha

STANBUL - DSP’de Hikmet Sami Türk’ten sonra Necmiye Çölaşan da parti Genel Başkanı Önder Aksakal'ın İstanbul seçimlerine ilişkin yaptığı açıklama ardından partisinden istifa etti.

401 kez okundu.
DSP'de bir İstanbul istifası daha

Demokrat Sol Parti'de (DSP) Parti Meclisi (PM) üyesi eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk’ün ardından PM üyesi Necmiye Çölaşan, da partisinden istifa etti. Çölaşan, parti Genel Başkanı Önder Aksakal’ın Yeni Şafak gazetesine yaptığı “Bazı arkadaşlar parti meclisimize Ekrem İmamoğlu’nun desteklenmesi konusunda teklif getirdi. Teklifi tartıştık. Uzun uzun tartıştık. Sonra oylamaya geçtik. Hatta iki kez oyladık. Ekrem İmamoğlu reddedildi” açıklamasına tepki gösterdi.
 
'O SÖZLERİN HİÇBİRİ TOPLANTIDA SÖYLENMEDİ'
 
Çölaşan'ın açıklaması şöyle: “12 Mayıs 2019 günü yapılan parti meclisi toplantısında, gündemin 2'nci maddesinde yer alan seçimlere katılıp katılmama konusunu İstanbul İl Örgütü’ne soracağınızı açıkladınız. Tüzüğümüze göre kurultaydan sonra en yetkili organın PM olduğunu ve bu kararın burada alınacağını size bir kez daha anımsattım. Daha önce de DSP’den ayrılan kişilerin PM’ce üyelikleri kabul edilmeden belediye başkanı adayımız olarak tanıtılmasının PM’yi yok saymak olduğunu söylemiştim.16 Mayıs günü Yeni Şafak gazetesine verdiğiniz demeçte Ekrem İmamoğlu’na destek açıklamasının PM’de tarafından 12’ye karşı 33 oyla reddedilme gerekçesi olarak söylediğiniz sözlerin hiçbiri o gün PM toplantısında söylenmedi. Aklınızdan geçenleri PM'de konuşulmuş gibi açıklama yapmanız kabul edilemez.” 
 
'İMAMOĞLU DESTEKLENMELİ'
 
Yeni Şafak’a yapılan açıklamanın iktidar ve yandaşlarının “İstanbul’u Yunan kazandı” söyleminden hiçbir farkı olmadığını kaydeden Çölaşan, “Her gün biraz daha DSP’nin kuruluş felsefesinden, demokrasiden ve demokratik sol ilkelerden uzaklaşıyorsunuz. İstanbul seçimlerinde halkın oylarıyla seçilmiş Ekrem İmamoğlu’nun desteklenmesi gerektiğini, bunun hak, hukuk, demokrasi mücadelesi olduğunu bir kez daha belirterek DSP PM üyeliğimden ve 25 yıldır üyesi olduğum DSP üyeliğimden istifa ediyorum” ifadelerini kullandı.
 
Geçen hafta da Hikmet Sami Türk, Aksakal'a tepki göstererek partiden istifa etmişti. 

 

Kaynak:MA

DSP'de bir İstanbul istifası daha
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Heybeliada’da orman yangını
Heybeliada’da orman yangını
ABD, Kuzey Kore ile görüşmeye hazır
ABD, Kuzey Kore ile görüşmeye hazır