İnşaat tellerini sanat eserine dönüştürdü

İnşaatlardan topladığı tellerden portre heykeller yaparak sanat eserine dönüştüren din kültürü öğretmeni Habibe Daşğın ilk sergisini açtı.

İnşaat tellerini sanat eserine dönüştürdü
Bu içerik 295 kez okundu.

Diyarbakır’da yaşayan Habibe Daşğın, resim ve heykele ilgili duyan bir din kültürü öğretmeni. 2011 yılında öğretmenlik yapmaya başlamasıyla birlikte ilk önce resme merak salan Daşğın, sonrasında İran Mahabad’lı heykeltıraş Seywan Saedian’dan tel ve metal heykel eğitimi almaya başladı. Aldığı bu eğitimi zamanla pratiğe döken Daşğın, topladığı inşaat tellerinden portreler yapmaya başladı.

 Yaklaşık bir yıllık çalışma sonucunda çoğunluğu insan portresinde olmak üzere 18 tane tel heykel yapan Daşğın, bu eserlerden oluşan ilk sergisini açtı.

Ofis semtinde bulunan A4 Atölye’de geçtiğimiz günlerde açılan sergi, 30 Haziran’a kadar görülebilinecek. Daşğın’la üretimleri ve ilk sergisine dair konuştuk.

 Avrupa’da çok yaygın olsa da, Türkiye’de tellerden heykel yapmanın çok yaygın olmadığını belirten Daşğın, duyduğu ilgi doğrultusunda Seywan Saedian’dan aldığı eğitimle birlikte bu işe ciddi şekilde sarıldığını dile getirdi.

Bu alanda henüz çok yeni olduğu için üretimlerinde belli bir konu üzerinde odaklanmadığını, genel olarak insan portresi yaptığını anlatan Daşğın, portre çalışmayı sevdiğini ifade etti.

 YAPACAĞI HEYKELİ ÖNCE KAĞIDA ÇİZİYOR

 Daşğın, tellere şekil vermeden önce yapacağı işi ilk olarak kağıda çiziyor. Daşğın, bunun nedenini ise şöyle açıklıyor: “Kafamda hayali bir model de olsa gerçek bir model de olsa çoğunlukla ilk önce çiziyorum. ‘Nereden başlamalıyım, nereyi birleştirmeliyim’ diyerek bunun hesabını kağıt üzerinde yapıyorum ve sonra tellerle heykeli yapmaya koyuluyorum. Telleri bükerek ve kaynakla biçim veriyorum.”

 ‘DUVARDAKİ YANSIMASI BİLE İNSANI CEZBEDİYOR’

 Çalışmalarında estetik ve zarif durması nedeniyle telleri tercih ettiğini söyleyen Daşğın, “Bu tel portreler gerçek olmasa da bakıldığında insana gerçekmiş gibi bir his uyandırıyor. Yine tellerin duvardaki yansıması bile insanı cezbediyor” dedi.

 Her gün okuldan sonra atölyesine giderek akşama kadar burada çalıştığını belirten Daşğın, önüne koyduğu hedef doğrultusunda çok yoğun bir şekilde emek harcadığını belirterek, tüm sanatseverleri sergisini görmeye davet etti.

 

MA / Bilal Güldem

İnşaat tellerini sanat eserine dönüştürdü
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Malatya’da tarihi eser kaçakçısı yakalandı
Malatya’da tarihi eser kaçakçısı yakalandı
CHP Heyeti 24 Eylül'de Şanlıurfa'ya geliyor!
CHP Heyeti 24 Eylül'de Şanlıurfa'ya geliyor!