Harran üniversitesi akademik açılış töreni, harranda yapıldı

Harran Üniversitesi’nin 2019-2020 eğitim öğretim yılı akademik açılış töreni, Harran Kaymakamlığı ve Harran Belediye Başkanı Mahmut Özyavuz'un katkılarıyla adını aldığı Harran’da yapıldı.

494 kez okundu.
Harran üniversitesi akademik açılış töreni, harranda yapıldı

Harran Üniversitesi’nin akademik açılış yılı töreni, ilk kez adını aldığı Şanlıurfa’nın Harran ilçesinde yapıldı.

Harran Kümbet otel bahçesinde gerçekleştirilen törene; Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, Cumhuriyet Başsavcısı Tolgahan Öztoprak, Harran Kaymakamı Ömer Faruk Çelik, Harran Belediye Başkanı Mahmut Özyavuz, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Çelik, Harran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Ahmet Oymak, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Meclisi Başkan Vekili Ahmet Kaytan, Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Akif Altay, Harran Kaymakamı Ömer Faruk, Harran Belediye Başkanı Mahmut Özyavuz ve çok sayıda misafir katıldı.

Harran Üniversitesi’nin akademik yılı açılış töreninde bir konuşma yapan Harran Belediye Başkanı Mahmut Özyavuz ‘Hazreti Âdem’in ilk buğday tohumunu ektiği rivayet edilen, yolların kavuştuğu, Medeniyetlerin buluştuğu, dünyanın ilk ticaret merkezi Emevilerin başkenti ve en önemlisi dünya üzerinde kurulan ilk İslam Üniversitesi’nin bulunduğu Harran şehrine hoş geldiniz sefalar getirdiniz. 

 Harran Üniversitemizin 2019- 2020 Akademik yılı Açılışının Harran şehrinde gerçekleştiriliyor olmasından Mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Bilim, Harran şehrinden dünyaya ilham olmuştur, 1400 yıl önce atalarımız bu topraklardan Ayı, yıldızı, güneşi incelemiş fen, kimya ve Matematikte dünyaya örnek olmuşlardır. Harran şehri bağrında taşıdığı kültür varlıklarının yanı sıra tarihsel misyonu ile din, kültür, sanat, edebiyat, felsefe ve astronomi gibi alanlarda dünyanın ilk Üniversitesi olarak ilim ve irfan yurdu olmuştur. İbn-i Teymiye, Sabit Bin Kurra, Sinan Bin Sabit, ÜmmülHayr, Elbattani ve Cabir Bin Heyyam bu bereketli topraklarda yetişmiş ilime ve bilime yön vermişlerdir. Bu vesile ile konuşmama son verirken, Nice yıllarda Harran şehrinde buluşmayı diliyor, Hepinizi Hürmet ve Muhabbetle Selamlıyorum Sağolun, varolun, Cenabı Allah’a emanet olun. “Ne Mutlu Türküm Diyene. diyerek sözlerine son verdi.

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, açılışta yaptığı konuşmada, yeni akademik yılın tüm akademisyen ve öğrencilere başarı getirmesini temenni etti.

Üniversitenin akademik yıl açılışını Harran'da yapılıyor olmasından büyük memnuniyet duyduğunu vurgulayan Erin, "Milattan sonraki yüzyıllardaki gelişim ile birlikte bir taraftan İslam medeniyetlerine katkı sunan Harran öbür taraftan da batıya intikal edilen eserler ve oraya aktarılan kaynaklar ve kitaplarla aslında batı medeniyetine batı biliminin temelini oluşturdu Harran. Dolayısıyla hem İslam medeniyetinin gelişmesine katkı sunan bu şehir aynı zamanda bugün batı medeniyetinin bilim, ilim ve teknolojinin de merkezini oluşturuyor." diye konuştu.

HRÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik de geçen yıl 4 bin civarında öğrencinin mezun olduğu üniversiteye bu yıl da yaklaşık 5 bin öğrenci aldıklarını söyledi.

Değişen ve gelişen akademik çalışmaların iyi takip edilmesi gerektiğini vurgulayan Çelik, öğrencilere hayat boyu rol model olmaya gayret ettiklerini ifade etti.

Üniversite olarak hedeflerinden bahseden Çelik, Türkiye'nin yeniliklere açık bilim insanlarına ve girişimcilere ihtiyacı olduğunu anlattı.

Yüksek Öğretim Kurumu Başkan Danışmanı Prof. Dr. Sezer Şener Komşuoğlu da kentte bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 

Akademik açılış yılı töreninde saygı duruşu ve istiklal marşının ardından öğretim üyeleri tarafından müzik dinletisi de yapıldı.

Harran üniversitesi akademik açılış töreni harranda yapıldı
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABD'de yasaklara meydan okunuyor
ABD'de yasaklara meydan okunuyor
İşte bugünkü Covid-19 tablosu: 22 ölüm, 786 yeni tanı
İşte bugünkü Covid-19 tablosu: 22 ölüm, 786 yeni tanı