Irak’ta 'yolsuzluk' protestoları: Ölü sayısı 5’e yükseldi

Irak'ın başkenti Bağdat'ta başlayan ve ülkenin güney kentlerinde devam eden "yolsuzluk ve işsizlik" protestoları sebebiyle Nasıriye'de dört sivil hayatını kaybetti. Ölenlerin sayısı 5’e yükseldi.

763 kez okundu.
Irak’ta 'yolsuzluk' protestoları: Ölü sayısı 5’e yükseldi Advert

Irak'ın başkenti Bağdat'ta başlayan ve başta Basra olmak üzere ülkenin güney kentlerinde devam eden "yolsuzluk ve işsizlik" protestoları sebebiyle Nasıriye'de dört sivil hayatını kaybetti. Ülkenin güneyindeki Zikar vilayetinde hayatını kaybeden bir kişiyle birlikte gösterilerde ölenlerin sayısı 5'e yükseldi.

Nasıriye'deki gösterilerde polis kuvvetlerinin yetersiz kaldığı ve kent meydanına terörle mücadele askerlerinin olaya müdahale ettiği belirtildi. Güvenlik kuvvetlerinin göstericilere müdahalesinde göz yaşartıcı gazın yanı sıra gerçek mermi kullanıldığı ifade edildi.

Son iki gün içerisinde 300'ü aşkın kişinin yaralandığı gösterilere Irak'taki Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr destek verirken, ülkedeki en büyük halk tabanına sahip Şii lider Mukteda es-Sadr katılmayacaklarını açıklamıştı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN SEYAHAT UYARISI

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yayımlayarak Irak'ta devam eden protestolar nedeniyle Başkent Bağdat dahil olmak üzere Irak'ta seyahat etmekten kaçınılması uyarısı yaptı.

Açıklamada, "Başkent Bağdat dahil olmak üzere Irak’ın muhtelif vilayetlerinde 1 Ekim 2019 tarihinden bu yana devam eden gösteriler nedeniyle, vatandaşlarımızın zorunlu olmadığı takdirde bu aşamada olayların yaşandığı bölgelere seyahat etmekten kaçınmaları tavsiye edilmektedir" denildi.                                                    

 

Kaynak:MA

Irak’ta 'yolsuzluk' protestoları: Ölü sayısı 5’e yükseldi
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırkpınar'da başpehlivan Cengizhan Şimşek oldu
Kırkpınar'da başpehlivan Cengizhan Şimşek oldu
Çanakkale'deki orman yangını
Çanakkale'deki orman yangını