Göbeklitepe, Roma’da tanıtıldı

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Göbeklitepe Ören Yeri, İtalya'nın başkenti Roma'da tanıtıldı.

387 kez okundu.
Göbeklitepe, Roma’da tanıtıldı

Yıldız Sarayı Vakfı, Yunus Emre Enstitüsü Roma Türk Kültür Merkezinin ev sahipliğinde "Göbeklitepe: İnsanlık Tarihi Yeniden Yazılıyor" panel ve fotoğraf sergisi düzenlendi.

Düzenlenen programa Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ün yanı sıra Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Yıldız Sarayı Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Zeynep Karahan Uslu, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Türkiye’nin Vatikan Büyükelçisi Lütfullah Göktaş, Türkiye'nin Roma Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı Özgür Yavuzer ile çok sayıda İtalyan konuk ve ilgililer katıldı.

BEYAZGÜL: URFA, GİZEMLİ ŞEHİR

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, yaptığı açıklamada, Roma şehrinde Göbeklitepe’yi anlatmanın bir iftihar meselesi olduğuna dikkat çekti. Beyazgül, şunları kaydetti:”Göbeklitepe bunu hak ediyor. Roma'da bulunan her şeyi tarih sayfalarında bulmak mümkün ama Şanlıurfa'da olanları tarih sayfalarında bulmak mümkün değil. Bu nedenle Şanlıurfa gizemli bir şehir. Şanlıurfa'da yüzyıllar boyu kazı yapsanız altında tarih var."

(RHA)

 

Göbeklitepe Roma’da tanıtıldı
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Koronavirüs dünya genelinde 534 bin can aldı
Koronavirüs dünya genelinde 534 bin can aldı
Hayatını kaybedenlerin sayısı 6'ya yükseldi
Hayatını kaybedenlerin sayısı 6'ya yükseldi