Çocuklarda kış hastalıkları uyarısı

DİYARBAKIR – Soğuk havalarla birlikte çocuklarda soğuk algınlığı, nezle, grip, sinüzit ile orta kulak, bademcik ve soluk borusu iltihapları gibi hastalıklar baş gösterirken, Dr. Ömer Melik, aşının önemine dikkati çekerek, ailelere uyarılarda bulundu.

268 kez okundu.
Çocuklarda kış hastalıkları uyarısı

Sonbaharla birlikte hava sıcaklıklarının düşmesi çocuklarda gribal enfeksiyon rahatsızlıkları baş gösterirken, gribal enfeksiyonlar, sonbahar, kış ve bahar aylarında etkisini gösteriyor. Kış aylarında çocuklarda, en çok soğuk algınlığı, nezle, grip, sinüzit ile orta kulak, bademcik ve soluk borusu iltihapları gibi hastalıklar görülürken, uzmanlar, çocukları grip ve üst solunum yolu enfeksiyonlarından korumanın ilk adımının bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinden geçtiği konusunda aileleri uyarıyor. Ailelerin, çocuklarının aşılarını düzenli yapmasının önemine dikkat çeken uzmanlar, sağlıklı beslenme ve temizlik konularına işaret ediyor. 
 
Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Ömer Melik, kışın çocukları bekleyen tehlikeler ve buna karşın alınacak önlemler konusunda uyarılarda bulundu. 
 
‘AŞI ENFEKSİYONA KARŞI KORUR’
 
Çocuklarda enfeksiyona bağlı hastalıkların görüleceğini belirten Melik, mevsimsel geçişlerde enfeksiyona bağlı sindirim sistemi (ishal), üst solunum yolları (boğaz enfeksiyonları) ve ilerici hastalıklara (zatürre) kadar varan hastalıkların çocuklarda görüldüğünü söyledi. Çocukluk yaş gruplarında aşılamaların çok önemli olmakla beraber hastalıklardan en çok koruyan aşı olduğunu kaydeden Melik,  “Çocuk yaş grubunda, çocuk doğduktan sonra belirli hastalıklara karşı aşılamalar yapılır. Bu aşı çocukları enfeksiyonlardan korur. İkinci aşamada ise özellikle temiz su, temiz çevre ve en önemlisi de el yıkaması dediğimiz, enfeksiyonlardan koruyucu bir takım tedbirlerin alınması önemlidir. Üst solunum enfeksiyonu dediğimiz veya zatürrelerden korunmak için ise hasta olan kişilerden ayrı olmak ve onlarla temas kurmamak, aynı ortamda, kalabalık ortamlarda bulunmaması noktasında ailelere tavsiyelerde bulunuyoruz. Bunun yanında çocuğun beslenmesi, günlük aktiviteleri, enfeksiyonlar açısından önemlidir. Bu yönden de çocuğun beslenmesi ve günlük spor aktivitelerine uyması gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu. 
 
AİLELERİN MÜDAHALESİ
 
Ailelerin günü birlik rastlanan soğuk algınlığı başta olmak üzere gribal enfeksiyonlarda hafif nezle ve hafif bronşit durumlarında çocuklara müdahale edebileceğini belirten Melik, “Bu durumlarda genelde öksürük ve burun akıntısı hafif ateşle seyrediyor. İlaç tedavisi verildiğinde, sadece ateş düşürücü veriyoruz. Bu konuda aileleri bilgilendiriyoruz. Hangi durumlarda şurup veya ilacın verilmesi gerektiğini anlattığımızda aileler, 3 ile 5 gün bazen 7 güne kadar uzayan bu hastalıklarla baş etme durumları söz konusudur. Ama bunun dışında antibiyotik gerektiren bir takım durumlar söz konusu olabilir. Daha ağır hastalıklarda, halk arasında mikrobik denilen bakteri hastalıklarında antibiyotik gerektiriyor. Bu tür durumlarda aileler, kendi hekimlerine veya çocuk hekimlerine başvuruyor, çocuklara gerekli tanı ve tedavi uygulanıyor” dedi.  
 
HAVA KİRLİLİĞİ 
 
Kış aylarına kömür kullanımının yoğun kullanıldığı yerlerde oluşan hava kirliliğinden kaynaklı çocuklarda başta bronşit ve astım olmak üzere bir takım hastalıklara neden olabileceğini kaydeden Melik, bunun için yetkililerin gerekli önlemi önceden almaları gerektiğine işaret etti. 
 
EN HASSAS DÖNEM
 
Çocukların hastalıklarla geç tanışmasının gelişimi ve kronik hastalıklardan koruması açısında iyi olduğunu belirten Melik, “Erken yaşta enfeksiyonlarla veya bu tür hastalıklarla karşılaşan çocuklar, bağışıklık sistemlerinde bir takım sıkıntılar oluşturmakta ve ileriki yaşamın kalitesini de düşürmektedir. Çocuğun en hassas olduğu dönem 0-1 ay arası dediğimiz dönemdir. Bunu biraz daha genişlettiğimizde bir yaşa kadar olumsuz bir problem yaşandığında bu çocuğun gelişimini büyük ölçüde hem bağışıklık, hem kriminolojik açıdan hem de büyüme gelişimi açısından ciddi anlamda etkilemektedir” diye konuştu. 
 
‘SALGINLARA NEDEN OLABİLİR’
 
Mevsimsel geçişlerde yaşanabilecek olan çocuk hastalıklarına dikkat çeken Melik, mevsimsel geçişlerde bakteriler veya virüslerin çocuklarda enfeksiyona neden olduğunu kaydetti. Bu virüslerin herkese bulaşma riski taşıdığını kaydeden Melik, “Yani bir grip ve nezle, hava şartlarına uygun olması durumunda çok yaygın salgınlara da neden olabiliyor. Bu özellikle isallerde, el yıkamama, hijyenin kötü olduğu ortamlarda veya temiz suya, besine ulaşımın mümkün olmadığı durumlarda çok daha yaygın ve rahat salgınlara neden olabiliyor” dedi. 
 
TOPLUM BİLİNCİ ÖNEMLİ
 
Toplumda bir sağlık bilincinin gelişmesi gerektiğine dikkat çeken Melik, halk sağlığı için koruyucu hekimliğin ve insanların bilgilendirilmesinin önemine işaret etti. Melik, şunları söyledi: “Bizim gibi ülkelerde en önemli şey koruyucu hekimliktir. Tedaviden çok koruyucu hekimlik, çünkü siz bir hastalığın önüne geçtiğinizde hem ekonomik açıdan hem de diğer anlamda çok daha az enerjiyle çok işler yapmış oluyorsunuz. Tedavi hekimliği, bunun çok az bir parçasıdır. Biz hastanelerde genelde uzmanlar olarak tedavi hekimliği yapıyoruz. Ama bizim bu iş yükümüzü hafifletecek en önemli şey, halk sağlığı ve sosyal anlamda bir takım politikaların uygulanmasıdır.”  
 
MA / Fethi Balaman

Çocuklarda kış hastalıkları uyarısı
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dünya genelinde vaka artışı
Dünya genelinde vaka artışı
Heybeliada’da orman yangını
Heybeliada’da orman yangını