Çörek Otu Yağı Alerjik Hastalıklara İyi Geliyor

Bitkiler binlerce yıldır hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Yapılan araştırmalar bitkilerin faydalarına her geçen gün bir yenisinin eklendiğine işaret ediyor.

366 kez okundu.
Çörek Otu Yağı Alerjik Hastalıklara İyi Geliyor

Çörek otu bu bitkilerin başında geliyor. Türk mutfağında da sık kullanılan çörek otu ve yağının vücuttaki pek çok sisteme önemli yararları bulunuyor. Memorial Wellness Beslenme Danışmanı Dyt. Vildan Çelik çörek otu yağının alerjik hastalıklara karşı olumlu etkileri ve doğru kullanımı hakkında bilgi verdi.

ÇÖREK OTU YAĞI PEK ÇOK HASTALIĞA KARŞI KULLANILIYOR

Çörek otu Güneybatı Asyaya özgü bir bitki olan Nigella sativa tohumlarından elde edilir. Çörek otundaki esas etkiyi Timokinon adı verilen kilit bir bileşik sağlamaktadır. Timokinon Nigella sativa tohumunun uçucu yağından elde edilen aktif bileşik olup yüksek miktarda antioksidan içermektedir. Timokinon düşük yan etkileri ile diğer yağlara göre çok daha rahatlıkla kullanılabilmektedir. Çörek otuna alerjisi olmayan kişiler doğru oranlarda olmak koşuluyla çörek otunu her gün tüketebilirler. Çörek otu yağının da bilinçli bir şekilde ve doğru formda kullanılması önemlidir.

ÇÖREK OTU YAĞI BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDIRIYOR

Son yapılan araştırmalar çörek otu yağının özellikle alerjik hastalıklar üzerindeki olumlu etkisini iyice kuvvetlendirmiştir. Soğuk sıkım çörek otu yağının vücuttaki yangı-iltihaplanmaya karşı koruyucu alerji önleyici ve ağrıyı azaltıcı etkisi vardır. Amerikada yayınlanan bir çalışmada çörek otu yağının burun tıkanıklığı burun akıntısı kaşıntı ve hapşırmayı azalttığı belirlenmiştir. Bağışıklık sistemi üzerine yapılan başka bir çalışmada da 4 hafta süresince her gün çörek otu tohumu tüketen kişilerin vücudu hastalıklara karşı koruyan total akyuvar değerlerinde istatistiksel açıdan anlamlı bir artış olduğu görülmüştür.

SOĞUK SIKIM TERCIH EDILMELI

Çörek otu yağ şeklinde kullanılacaksa formunun korunması için soğuk sıkım şeklinde tüketilmesi gerekmektedir. Günde 1 çay kaşığı aç karnına tüketilebilir. Çörek otunun kokusundan rahatsız olanlar geceden veya tok karna tüketebilirler. Bu tarz tohum yağları güvenilir bir şekilde kullanılabilse de bazı özel durumlarda hassas bir yaklaşım gerekmektedir. Böyle durumlarda tüketimi kesmekte fayda vardır. Hamileler için kullanımı hakkında kesin bir bilgi olmamakla birlikte doktora danışarak tüketilmesi önemlidir. Çörek otu yağı kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabilir ve kanama riskini artırabilir. Kanama bozukluğu veya kanın pıhtılaşmasını etkileyen bir ilaç kullanılıyorsa yine mutlaka bir hekime danışılarak tüketilmelidir. Kistik yapısı fazla olanların da çörek otu yağını dikkatli kullanmaları gerekmektedir.

Çörek Otu Yağı Alerjik Hastalıklara İyi Geliyor
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mahmut Tanal'ın testi negatif çıktı
Mahmut Tanal'ın testi negatif çıktı
Van Gölü'nde batan tekne: Ölü sayısı 7’ye yükseldi
Van Gölü'nde batan tekne: Ölü sayısı 7’ye yükseldi