Şanlıurfa'daki Sağlık İzinleri Meclis'e Taşındı

Şanlıurfa'daki sağlık çalışanlarına izinler HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü tarafından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın soruları yanıtlanması için Meclis Başkanlığı'na soru önergesi sunuldu.

440 kez okundu.
Şanlıurfa'daki Sağlık İzinleri Meclis'e Taşındı

görevlendirdi. Bakanlığın ve valiliğin verdiği talimatla doktorların bütün izinleri 'ikinci bir emre kadar' iptal edildi.
Fakat Şanlıurfa’da bu konuda bilgilendirme eksikliği yaşanmaktadır. Şanlıurfa’da tüm sağlık çalışanlarının izinleri valilik kararıyla tarih verilmeksizin iptal edilmiştir.
Konuya ilişkin bilgi veren Şanlıurfa Tabip Odası Başkanı Ömer Melik, Bakanlığın yazılı kararını görmek istediklerini, tüm ısrarlara rağmen valiliğin sadece sözlü bildirim yaptığını, izinleri iptal edilen sağlık çalışanlarının büyük bir çoğunluğunun sözleşmeli olduğunu bu şekliyle de mecvut izinlerin diğer yıla aktarılmayıp ciddi bir hak ihlaline yol açağını belirtmiştir. Sağlık çalışanlarının yoğun ve stresli çalışmalarının yanı sıra en insani ihtiyaçlarının açıklama yapmaksızın belirsizlik halinde bırakılmasını personel hakları ve toplum sağlığı açısından kabul edilemez buluyoruz.


Bu Bağlamda;
1. Bakanlığınızın Şanlıurfa ilimiz için Tel Abyad odaklı olağanüstü bir kararı mevcut mudur? Mevcutsa kamuoyunu bu konuda bilgilendirecek misiniz?
2. Bakanlığınız sağlık çalışanlarına yönelik 19 Eylül 2019’dan beri uygulanan izin iptallerine ilişkin bir yazılı emri mevcut mudur?
3. Bakanlığınız konu ile ilişkin Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü’nün bu keyfi tutumuna yönelik bir müfettiş görevlendirmesi yapılmış mıdır?
4. Bakanlığınızın sözleşmeli sağlık personellerinin izin iptalinden oluşan hak ihlaline ilişkin bir telafi programı uygulayacak mıdır?''

 (RHA)

Şanlıurfa'daki Sağlık İzinleri Meclis'e Taşındı
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Koronavirüsten 21 kişi hayatını kaybetti
Koronavirüsten 21 kişi hayatını kaybetti
Suya giren 2 çocuk kayboldu
Suya giren 2 çocuk kayboldu