Diyarbakır'da tapuda rüşvet operasyonu: 41 gözaltı

Diyarbakır'da tapu kadastro işlemleri sırasında başkasının tapusuz arazilerini rüşvet verenler üzerine kaydeden 2'si memur 41 kişi gözaltına alındı.

316 kez okundu.
Diyarbakır'da tapuda rüşvet operasyonu: 41 gözaltı

Diyarbakır'ın Çınar ilçesindeki 6 köyde sürdürülen tapu ve kadastro çalışmalarında, rüşvet karşılığında usulsüz işlem yapan 2'si kadastro memuru, 5'i haritacılık şirketi çalışanı toplam 41 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan bir kişi tutuklanırken, 36 kişi jandarma tarafından alınan ifadelerinin ardından, 4 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

 PARA KARŞILIĞINDA SENET DÜZENLEDİLER

 Diyarbakır Valiliği’nin, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Çınar İlçesi mülki sınırları içerisinde bulunan 6 köyde, Diyarbakır Kadastro Müdürlüğü ve ihale ile hizmet alımı yapılan Pirdoğan Haritacılık Limited Şirketi tarafından yürütülen kadastro işlemlerinde, bazı görevliler tarafından vatandaşın tarlasından dönüm başı belli miktarda para alınarak usulsüzlük yapıldığı bilgisi alınmıştır. Devam eden çalışmalar neticesinde, Diyarbakır Kadastro Müdürlüğünde çalışan 2 memur ve Kadastro Müdürlüğü adına işlem yürüten Pirdoğan Haritacılık şirketinin 5 çalışanının, mera ve hazine arazisi ile başkasına ait tapusuz arazileri para karşılığında vatandaş adına tapuladıkları, bazı görevlilerin vatandaşlar ile kafe ve ofislerde bir araya gelerek hazineye kayıtlı arazilerin vatandaşa yazılması karşılığında aralarında protokol yaptıkları ve verilen paralar karşılığında senet düzenledikleri tespit edilmiştir" denildi.

 İKİ KENTTE 8 ADRESE OPERASYON

 Yapılan çalışmalarının ardından operasyonun genişletildiğini, Diyarbakır ve Antep’te 8 adrese eş zamanlı operasyon yapıldığını belirten Valilik açıklamasının devamında şu ifadelere yer verildi: "Çınar Cumhuriyet Başsavcılığından alınan kararlara istinaden, 7 Ocak 2020 Salı günü, Diyarbakır ve Gaziantep illerinde toplam 8 ayrı adreste yapılan eş zamanlı operasyonda, olay ile bağlantılı 41 şahıs gözaltına alınmıştır. Gözaltına alınan 1 şahıs tutuklanmış, 36 şahıs ifadelerinin alınmasını müteakip, 4 şahıs ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır."

Kaynak:MA

 

Diyarbakır'da tapuda rüşvet operasyonu: 41 gözaltı
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dersim keçileri için ‘kırmızı liste’ uyarısı
Dersim keçileri için ‘kırmızı liste’ uyarısı
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Urfa’ya geliyor
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Urfa’ya geliyor