Üniversitelerde uzaktan öğretim süreci başlıyor

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında, üniversitelerde uzaktan öğretim sürecinin başlayacağını bildirdi.

Bu içerik 525 kez okundu.
Üniversitelerde uzaktan öğretim süreci başlıyor

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında, üniversitelerde uzaktan öğretim sürecinin başlayacağını bildirdi.

Pof. Dr. Saraç, yazılı açıklamasında, bir müddet önce başlayan salgın karşısında, salgının bulunduğu ülkelerin yükseköğretim kurumlarında alınan tedbirler de incelenerek mevcut kapasitenin değerlendirildiği ve planlamanın tamamlandığını belirtti.

Yarın, uzaktan eğitim kapasitesine sahip olan bütün üniversitelerde dijital imkanlarla uzaktan öğretim sürecinin başlayacağını aktaran Saraç, ''Bu kapasiteye henüz sahip olmayan üniversitelerimiz için de yine aynı gün, 23 Mart tarihinde kısa süre içinde oluşturduğumuz açık ders malzemeleri havuzu bütün üniversitelerimize açılacaktır.'' ifadesini kullandı.

YÖK Başkanı Saraç, şunları kaydetti:

''Uygulamaya dayalı programlarda bulunan teorik derslerde dijital imkanlar ve uzaktan öğretim yöntemleri kullanılacak, uygulama dersleri ise yine üniversitelerimizce belirlenen takvimin uzatılması da dâhil en uygun zamanda verilecektir. Ön lisans ve lisans düzeyindeki bu uygulama ve yaklaşıma, lisansüstü düzeyde de imkan tanınacak, denetlenebilir olma kaydıyla uzaktan öğretim ve dijital imkanlar kullanılarak bu süreçlerde de bir kesinti olmaması sağlanacaktır. Türk yükseköğretim sistemi sağlam bir zemine oturmaktadır. 15 Temmuz darbe teşebbüsü akabinde de gösterdiği gibi olağanüstü durumları aşabilecek güçtedir. Bunda YÖK'ün her düzeydeki eğitimde belli bir standart ve kaliteyi aramasının büyük payı vardır. Üniversitelerimizin yetkinliklerine ve yeteneklerine güveniyoruz. YÖK olarak bu sürecin gerçekleri dikkate alan, sükuneti ve temkini elden bırakmayan, üniversitelerimizin ehliyetlerine karar mekanizmalarında önem veren bir yaklaşımla yönetilmesine büyük önem veriyoruz. İnşallah bu zorlu süreci de aşacağımıza inanıyoruz.  Sevgili öğrencilerimiz ve değerli ailelerinin telaşa kapılmamalarını istiyoruz. Müsterih olsunlar. Güvenli ortamlarda, ailelerinin yanında eğitim ve öğretimlerini sürdürmelerini ve derslerine çalışmalarını istiyoruz. Onların bedenen ve ruhen sağlıklı olması bizler için çok önemlidir.''

 

 

Hibya Haber Ajansı

Üniversitelerde uzaktan öğretim süreci başlıyor
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aile Hekimleri'nden Sağlık Bakanı'na açık mektup
Aile Hekimleri'nden Sağlık Bakanı'na açık mektup
Çalışanlarının maaşlarından kesinti yok
Çalışanlarının maaşlarından kesinti yok