Bursa ve Zonguldak'ta maske takma zorunluluğu

Bursa ve Zonguldak Valiliği, koronavirüs tedbirleri kapsamında maske kullanılmasının zorunlu hale getirildiğini duyurdu.

327 kez okundu.
Bursa ve Zonguldak'ta maske takma zorunluluğu

Bursa Valiliği, koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında yoğunluğun çok olduğu cadde ve alanlarda vatandaşlara, işyeri sahiplerine ve çalışanlara maske takma zorunluluğu getirildiği belirtildi. Valilik, tıbbi süreç izlenerek diğer bölgelerde de uygulama konusunda karar alınabileceğini açıkladı.

Bursa Valiliği’nden yapılan açıklamada, "Koronavirüs salgının görüldüğü andan itibaren Sağlık bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun önerileri Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda; salgının/bulaşın toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararları uygulamaya geçirilmiştir.Bu kapsamda; İl Hıfzısıhha Kurulumuzun 21.05.2020 tarih ve 57 sayılı kararı ile ilimizin tüm ilçelerinde, Koronavirüs salgınının toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek, sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonu tesis etmek amacıyla daha önce alınmış kararlara ilave olarak ekte yazılı cadde ve alanlarda vatandaşların, iş yeri sahipleri ve çalışanlarının, ağzı burnu kapatacak şekilde tıbbi/bez maske kullanımı zorunlu hale getirilmiştir. Tıbbi süreç izlenerek diğer bölgelerde de uygulama konusunda karar alınabilecektir" ifadelerine yer verildi.
ZONGULDAK'TA DA ZORUNLU
 Zonguldak’ta da Kovid-19 tedbirleri kapsamında maske takma zorunluluğu getirildi.
Zonguldak Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre kamu kurumlarında, toplu çalışma alanlarında, alışveriş mekanlarında,pazar ve ibadet yerlerinde, toplu taşıma araçlarında, il, ilçe, belde ve büyük köylerin merkez ve ana caddelerinde, ayrıca toplu bulunulan her yerde usulüne uygun maske kullanılmasının zorunlu hale getirilmesine karar verildi.
Maske takmayanlarla ilgili Kabahatler Kanunu’na göre 392 lira idari para cezası uygulanması kararlaştırıldı.
Öte yandan kentte ilçeler arası geçiş kısıtlamasının 27 Mayıs saat 00.00’dan itibaren sonlandırılacağı bildirildi.

MA

Bursa ve Zonguldak'ta maske takma zorunluluğu
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uzaktan eğitim süreklileşecek
Uzaktan eğitim süreklileşecek
Dünya Sağlık Örgütü’nden maske uyarısı
Dünya Sağlık Örgütü’nden maske uyarısı