Şanlıurfa’da ilk…İlk defa camilerde bayram namazı kılınmadı

Şanlıurfa’da tarihinde adeta bir ilk yaşandı. Kentte ilk defa bayramda camilerde bayram namazı kılınmadı.

161 kez okundu.
Şanlıurfa’da ilk…İlk defa camilerde bayram namazı kılınmadı

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan, tüm dünyayı etkisi altına alan ve pandemi haline gelen yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını etkisini ülkemizde de hissettirdi.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında ülkemizde de camiler geçici süreliğine kapatılmıştı. Normalleşme sürecinde camilerin yakın zamanda belirli tedbir ve önlemler dâhilinde ibadete açılacağı bildirildi.

CAMİLERDE SESSİZLİK HAKİM
Ancak koronavirüs nedeniyle peygamberler şehri olarak bilinen Şanlıurfa’da bir ilk yaşandı. Kentte koronavirüs nedeniyle ilk defa Ramazan Bayramı’nda camilerde bayram namazı kılınmadı. Şehrin en kalabalık camilerden olan Dergah Camii ve Eyyüp Peygamber Camii olmak üzere tüm camilerde derin bir sessizlik hakim…Her bayramda binlerce kişinin saf tutup bayram namazını kıldığı camilerde bu sene namaz kılınmadı.

İSTEYEN KUŞLUK NAMAZI KILABİLECEK
Din İşleri Yüksek Kurulu, bayram namazının bu yıl ilk defa koronavirüs tedbirleri nedeniyle kılınmayacağını açıkladı. İsteyen vatandaşların ise bayram namazı niyetiyle duha/işrak (kuşluk) namazı kılabileceği belirtildi. Bu kapsamda Şanlıurfa’da da cemaatle birlikte bayram namazı kılınmayacak. Ayrıca Din İşleri Yüksek Kurulu açıklamasında, bayram coşkusunu yaşatmak için minarelerden tekbirler okunacağı duyuruldu.

“CAMİLERİMİZDE BAYRAM NAMAZI KILINAMAYACAKTIR”
Sonuç itibariyle Bayram namazlarının, salgın, bulaşıcı hastalık, karantina uygulamaları gibi sebeplerle camilerde veya musallalarda cemaatle kılınması imkanının olmadığı zamanlarda, Müslümanların açıklanan görüşler doğrultusunda ibadet hayatlarına yön vermeleri önerildi. Açıklamada “Bu yıl da maalesef milletçe büyük mücadele verdiğimiz Covid-19 salgını sebebiyle camilerimizde bayram namazı kılınamayacaktır.” denildi.

“OKUNAN TEKBİRLERE EŞLİK EDEBİLİRLER”
Yapılan açıklamanın sonunda “Bu uygulama ile bayram namazını cemaatle kılamamanın hüznünü, bayram namazı vaktine sağ salim ulaşmış olmanın sevinci ve şükrü ile Allah’ın huzuruna durarak giderebilecektir. Minarelerden okunan tekbirlere eşlik ederek o günün bayram günü olduğunu ailesiyle birlikte idrak edecektir. Açıklandığı gibi dileyen kardeşlerimiz bayram namazı niyetiyle, dileyenler de duha/işrak (kuşluk) namazı niyetiyle namaz kılabileceklerdir.” ifadelerine yer verildi.

Şanlıurfa’da ilk…İlk defa camilerde bayram namazı kılınmadı
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İşte bugünkü Covid-19 tablosu: 22 ölüm, 786 yeni tanı
İşte bugünkü Covid-19 tablosu: 22 ölüm, 786 yeni tanı
İzmir’de 11 bin 655 askıda fatura ödendi
İzmir’de 11 bin 655 askıda fatura ödendi