Pazar alışverişine çıkan yurttaşlar: İki poşetle eve dönüyoruz

İZMİR - Ekonomideki gidişata tepki gösteren Hatay ve Eşrefpaşa pazarındaki esnaf, satış yapamamaktan yakınırken, yurttaşlar ise iki poşetle eve döndüklerini söyledi.

401 kez okundu.
Pazar alışverişine çıkan yurttaşlar: İki poşetle eve dönüyoruz

Her geçen gün ağırlaşan ekonomik kriz pazarları derinden etkiledi. İzmir'de Hatay ve Eşrefpaşa semt pazarında tezgahtarlık yapan esnaf, satış yapamamaktan yakınırken, satamadıkları ürünleri ise çöpe attıklarını söyledi.  Pazara da alışverişi yapmaya gelen yurttaşlar ise, mevsim itibariyle en ucuz olması gereken meyve ve sebzeleri alamadıklarını belirterek, en fazla iki poşet ile eve döndüklerini ifade etti. 
 
'ZARARINA ÇALIŞIYORUZ'

img
 
Hatay pazarında meyve satan esnaf Ahmet Kaymaz, ailesiyle birlikte 12 yıldır pazarlarda esnaflık yaptığını söyledi. Halden üzümün kilosunu 4 TL den alıp 3 TL'ye sattığını ve eriğin kilosunu 7 TL'den alıp 6 TL satmak zorunda olduğunu vurgulayan Kaymaz, "Geçinmek istiyorsak ürünlerimizi bu fiyatlara vermek zorundayız. Biz şuan kardan çok zararına çalışıyoruz. Şuan başımızda 'Türkiye tırmanışta' diyor. Türkiye tırmanışta ise biz neden görmedik. Biz sadece ekonominin batığını gördük. Artık bu ülkede yaşanmıyor” dedi. 
 
ÜRÜNLER ÇÖPE GİDİYOR
 
32 yıldır semt pazarlarında esnaflık yapan ve Hatay semt pazarında esnaf olan Süleyman Yıldız da salgının kendilerini etkilediğini söyledi. Son zamanlara ürünlerin çoğunu çöpe attıklarının altını çizen Yıldız, "Salgınla birlikte insanlar işsiz kaldı ve bu yüzden alışveriş yapamadı. Şuan da hiçbir sigortamızı ödeyemiyoruz. Vatandaş çalışmıyor ve ekmeğini kazanamıyor. İnsanların yüzde 50'si çalışamadığı için yatıyor. Şuan para kazanamayan insanlar nasıl alışveriş yapabilir ki" diye belirtti. 
 
SATIŞ YAPAMIYORLAR

img
 
Eşrefpaşa pazarında biber satarak geçimini sağlayan Sinan Yoldaş da şunları söyledi: "Halden 2 buçuk TL aldığı biberi 1 buçuk TL satıyorum. Pazar kalabalık ama insanlar iki, üç poşetten fazla bir şey alamıyor. Çünkü vatandaşı alım gücü yok. Onalar almayınca bizde satış yapamıyoruz. Yani satamadığımız ürünleri birçok pazar gezdirerek satmaya çalışıyoruz ama maalesef uzun süre kalınca çürüyor. Yani şuna tezgâhlarda bulunan ürünlerimizin boşalmasını bekliyoruz."
 
EVE SADECE İKİ POŞETLE DÖNÜYORLAR
 
Pazar alışverişine çıkan ve meyve ve sebzelerin pahalılığından yakınan Yeter Sayar da, evlerine sadece iki poşet ile döndüklerini söyledi. Yaz mevsimi olmasına rağmen kayısının kilosunu 12 TL'den aldıklarını kaydeden Sayar, "İncir 17 TL ve üzüm ise 7 TL'ye satılıyor. 4 çocuğum var. Önceden bir markete 100 TL götürdüğünde iki haftaya yetecek kadar sebze ve meyve alabiliyordum. Şimdi pazardan 200 TL ile hiçbir şey alamıyorum” diye konuştu. 
 
‘BU PARAYLA SARAY GEÇİNSİN GÖRELİM’

img
 
Pazar alışverişine çıkan Sabriye Girgin (67) ise, meyve fiyatlarının cep yaktığın ifade etti. Emekli maaşıyla geçinemediğini belirten Girgin, şunları söyledi: "Fasulye 10TL, Şeftali 16 TL satılıyor. Emekli maaşıyla nasıl alayım çocuklarım var benim yetmiyor. Üç kuruş emekli parası veriyorlar geçinin diyorlar. Bu parayla saraydakiler geçinsin de göreyim.” 
 
MA / Esra Solin Dal

Pazar alışverişine çıkan yurttaşlar İki poşetle eve dönüyoruz
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cizre'de trafik kazası: 2 yaralı
Cizre'de trafik kazası: 2 yaralı
İl Milli Eğitim Müdürlüğü okullar için hazırlık yaptı mı?
İl Milli Eğitim Müdürlüğü okullar için hazırlık yaptı mı?