Şoförler Habur Sınır Kapısı’ndan geçmeye başladı

ŞIRNAK- Habur Sınır Kapısı’nda şoförlerin geçişine izin verildi. Mevcut geçiş için şoförlerden 25 dolar koronavirüs test parası istenirken, Iraklı şoförler ise yol kapatarak mevcut uygulamaya karşı çıktı.

396 kez okundu.
Şoförler Habur Sınır Kapısı’ndan geçmeye başladı

Şırnak'ın Silopi ilçesinden Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırlarına açılan Habur Sınır Kapısı yolcu ve turistler için 1 Mart tarihiden itibaren Koronavirüs (Kovid-19) gerekçesiyle kapatıldı. Mevcut uygulama ile birlikte Türkiye’deki şoförler Habur Sınır Kapısı ile Zaxo arasındaki köprüde araçlarını bırakarak sınırın diğer tarafından gelen şoförlere teslim ediyor ve geçişlerine izin verilmiyordu. Mevcut uygulama kapsamında yetkililerin aldığı kararla artık şoförler Habur Sınır Kapısı’na geçmeye başladı.

4 SAAT TEST SONUÇLARI BEKLENİYOR

Bu akşam 20.00’den itibaren izin verilen geçiş ile birlikte şuana kadar 200’e yakın şoförün karşı tarafa geçtiği öğrenildi. Mevcut uygulamanın hayata geçmesi ile birlikte ticari kimlikleri olanlardan 50, TIR şoförlerinden 25 dolar korona test ücreti alınmaya başlandığı öğrenildi. Zaxo’daki gümrükte kurulan sağlık kulübe test alanlarında giden şoförler ve ticari kimlikli yurttaşlara koronavirüs testi yapıldığı öğrenildi. Mevcut testlerin sonuçlarının 4 saat içerisinde çıktığı öğrenilirken, testi pozitif çıkan şoförler olması durumunda Türkiye tarafından ambulansların gelerek şoförleri alacağı öğrenildi.

IRAKLI ŞOFÖRLER YOLU KAPADI

Mevcut uygulamanın hayata geçmesi ile birlikte Zaxo’da çok sayıda şoför yol kapatma eylemi yaparak mevcut uygulamanın kaldırılmasını, korona sürecinde kurulan bu uygulamanın devam etmesini istediği öğrenildi. Mevcut uygulama ile birlikte Türkiye tarafından bırakılan araçları götüren Iraklı şoförlerin yükleri Zaxo’ya götürmesi durumunda 100 dolar, diğer kentlere götürmesi durumunda ise 200 dolar ücret aldığı biliniyor.

 

(MA)

Şoförler Habur Sınır Kapısı’ndan geçmeye başladı
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gaziantep’te Suriyeli 2 çocuk 11 gündür kayıp
Gaziantep’te Suriyeli 2 çocuk 11 gündür kayıp
Binali Yıldırım Şanlıurfa’ya Geliyor…İşte Programı
Binali Yıldırım Şanlıurfa’ya Geliyor…İşte Programı