Tokmak: Yeni dönem 1 Eylül'den itibaren başlıyor

Emlak sektörüne yönelik düzenleme uyarınca 1 Eylül'den itibaren yetki belgesi olmayan işletmeler ruhsat alamayacak ve bu kişiler emlakçılık yapamayacak. Yeni dönem 1 Eylül'den itibaren başlıyor.

804 kez okundu.
Tokmak: Yeni dönem 1 Eylül'den itibaren başlıyor

(Ömer DODANLI/ RHA Ajans-Özel Haber)

 5 Haziran 2018'de yayımlanan Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik ile emlak sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin taşıması gereken şartlar belirlenmiş ve yetki belgesi şartı getirilmişti. Emlak işletmelerinin taşınmaz ticaretiyle iştigal edebilmesi için yetki belgesi alması hükmü getirilmiş ve söz konusu uygulamanın hayata geçmesi için belirlenen tarih son olarak 31 Ağustos 2020'ye kadar uzatılmıştı. Yeni dönem 1 Eylül'den itibaren başlıyor.

Buna göre, 1 Eylül'den itibaren, işletmenin yetki belgesine sahip olup olmadığı iş yeri açma ve çalışma ruhsatı verilmeden önce yetkili idareler tarafından kontrol edilecek. Yetki belgesi olmayan işletmelere ruhsat verilmeyecek. Yetki belgesi için gereken belgelerle birlikte internet üzerinden Ticaret Bakanlığı'na başvuran ve kriterleri karşılayan işletmeler, belgeleri aldı. Geçerlilik süresi 5 yıl olan yetki belgesinin, işletmenin herkes tarafından kolaylıkla görülebilen bir yerine asılması gerekiyor. Yeni dönem 1 Eylül'den itibaren başlıyor. Şanlıurfa Tüm Emlakçılar Odası Başkanı (ŞUTEM) Başkanı Selahattin Tokmak,1 Eylül'de yürürlüğe girecek olan düzenleme ile kendisine emlakçı süsü vererek tüketiciyi dolandıranların önüne geçilecek.

 DÜZENLEME NELERİ KAPSIYOR?

RHA Ajans'a özel açıklamalarda bulunan Şanlıurfa Tüm Emlakçılar Odası (ŞUTEM) Başkanı Selahattin Tokmak, “Bu düzenlemeler kısaca neleri kapsıyor vergi dairesine bağlı olunacak, emlakçılar odasına kayıt olunacak, lise ve dengi okullardan mezun olmuş olacak, mesleki yeterlilik sınavına girip (MYK) belgesi alınmak suretiyle en az 20 m2 ofisi olacak, herhangi bir suçtan 5 yıl ceza almamış olacak ve konkordato ilan etmemiş olacak kişiler ticaret İl Müdürlüğü'ne bu belgeleri ibraz etmek suretiyle taşınmaz ticareti yetki belgesi alıp faaliyetlerine devam edebilecek. Bu işlemleri yerine getiremeyen kişiler 10 bin TL ve 10 katı para cezasına kadar cezai işlem uygulanabilecek yine de devam edilirse hapis cezası verilebilecek. Bunun yanı sıra yetki belgesi olmayan emlakçılar herhangi bir internet sitesine ilan veremeyecek” dedi.

Tokmak Yeni dönem 1 Eylül'den itibaren başlıyor
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dolar rekora doymuyor
Dolar rekora doymuyor
Erdoğan: İl bazında 65 yaş üstü vatandaşlara sınırlama yapılabilir
Erdoğan: İl bazında 65 yaş üstü vatandaşlara sınırlama yapılabilir