İkinci el araca bakan var alan yok

VAN - İkinci el araçlarda yaşanan fiyat artışı satışları etkiledi. Fiyatların düşme olasılığı bulunmazken, araç almaya gelenler ise sadece bakmakla yetiniyor.

376 kez okundu.
İkinci el araca bakan var alan yok

Koronavirüs salgının ardından üretim düşüklüğü yaşayan otomotiv sektöründe fiyatlar uçtu. Dövizdeki artışla birlikte ikinci el araç fiyatlarında yüzde 50’yi aşan artışlar yaşandı. Van’ın Tuşba ilçesinde bulunan ikinci el açık oto pazarında alıcılar ve satıcılar piyasayı değerlendirdi. 
 
FİYATLAR ÇOK UÇUK

img
 
İkinci el araç piyasasını denetleyen bir mekanizmanın olması gerektiğini belirten Murat Arslıhan adlı yurttaş, araçlarda fiyatların "uçuk" bir şekilde arttığını söyledi. Özellikle salgın ve artan döviz kurunun bunda etkili olduğunu hatırlatan Arslıhan, “Bunların yanı sıra salgından dolayı sıfır araçlar da üretilmiyor. Buna bağlı olarak insanlar piyasayı takip etmedikleri için kafalarına göre fiyatları yükseltiyorlar. Hal böyleyken kimse araç almak istemiyor. Tek çare pandeminin bitmesi ve sıfır araçların yeniden üretime sokulmasıdır. Ancak bu şeklide ikinci el araba piyasası düşer” dedi.
 
ARTIK HASARLI ARAÇLAR ALINIYOR
 img
İnsanların ekonomik durumu olmadığı için araç alamadıklarına dikkati çeken Arslıhan, “İnsanlar artık sağlıksız ikinci el araca dönüş yapmak zorunda kaldı. Araba almak isteyenler arabanın artık hasar derecesine değil de fiyatına bakıyor. Bu araçlar sağlıklı araçlar değil” diye belirtti. 
 
‘FİYAT DÜŞMEZ’
 img
Açık oto pazarının işletmecisi ve aynı zamanda galerici olan Nihat Aydın, 20 yıldır ikinci el araç alım-satımını yaptığını belirterek, son dönemde artık uçuk fiyatlar yüzünden bu işi bırakma noktasına geldiğine söyledi. Aydın, “Eskiden insanların az da olsa ikinci el araç alma durumu vardı. Ama bu uçuk fiyatlar yüzünden kimse araç alamıyor. 50 bin TL olan araç şuan 100 bin TL'ye çıkmış durumda. 30 bin TL olan araç 60 ila 70 bin TL bir fiyata satılıyor. Fiyatlar yarı yarıya artmış durumda. İnsanların artık alım gücü de düşmüş ve kimse artık araç almıyor. Herkes artık bu işi ticarete döktüğü için fiyatlardaki bu artış da etkili oluyor. Ülkenin mevcut ekonomik duruma bakarsanız, ikinci el araçlardaki fiyat artışının düşmesi çok zor. Türkiye’de hiçbir zaman yükselen bir fiyatın düştüğü görülmedi. Altın, dolar ve euro fiyatları almış başını gidiyor. Haliyle TL de bunun karşısında eriyor ve artık TL’nin bir kıymeti kalmadı" diye konuştu. 
 
'ARACIMI SATAMIYORUM'
 img
Yüksek fiyat artışlarından dolayı arabasını satamadığını kaydeden İzzet Dağtaş ise, şunları söyledi: “Ben de arabamı buraya satmak için getirdim ama fiyatlar çok yüksek olduğu için kimse almıyor. Herkes kafasına göre bir fiyat belirliyor. İki ay içerisinde araçlarda yüzde 30 ile 40 arasında bir artış meydana geldi. Hal böyle olunca kimse ne araç alabiliyor ne de satabiliyor. Buraya gelen herkes sadece fiyatlara bakmakla yetiniyor. Ben bile aracımı kendi fiyatında yazmadım çünkü piyasaya göre fiyat belirliyorsun. Geçen yıl kendi aracımı 32 bin TL’ye sattım ama şimdi aynı model araba 75 ile 80 bin TL arası değişiyor. Sıfır araçlar ülkeye girerse belki düşebilir yoksa bu gidişle düşeceği zor." 

img
 img

 

MA / Barış Dönmez 

İkinci el araca bakan var alan yok
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TL eriyor
TL eriyor
Akıllı Telefonların Ortalama Satış Fiyatları Yüzde 10 Arttı
Akıllı Telefonların Ortalama Satış Fiyatları Yüzde 10 Arttı