Dünya genelinde ikinci dalga salgından kaçınmak için kısıtlamalar artıyor

Güney Kore’de, İtalya’da olduğu gibi tatilden dönen insanların yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının artışına ilişkin suçlanmasının ardından ikinci dalgadan kaçınmak için bazı katı kısıtlamalara geri dönüldü.

629 kez okundu.
Dünya genelinde ikinci dalga salgından kaçınmak için kısıtlamalar artıyor

Ülkede plaj, müze ve restoranlar kapatılırken, Seul’da yürürlükte olan kısıtlamalar bugünden itibaren tüm bölgeleri kapsamaya başladı.

AFP’ye göre şimdiye kadar etkili bir test ve izleme stratejisi ile salgını kontrol altına almayı başaran ülkede son iki gün üst üste 300’den fazla yeni vakanın tespit edilmesi nedeniyle söz konusu karar alındı.

Bugün, çoğu 51 milyonluk nüfusun yarısına ev sahipliği yapan Seul Ulusal Başkent Bölgesi’nde olmak üzere 397 ölüm kaydedildi.

Sağlık Bakanı Park Neung-hoo, dün düzenlediği basın toplantısında, “Virüsün ikinci dalgasının başlamasına tanık olabilecek çok hassas bir aşamadayız” dedi.

Avrupa’da ise İtalya başta olmak üzere birçok ülkede ikinci dalga salgın korkusu arttı.

İtalya’da son 24 saat içinde Mart ayında salgının başlamasından bu yana rekor sayıda yeni günlük vaka kaydedilirken, bunların çoğunu tatilden dönen kişiler oluşturdu.

Yetkililere göre, Almanya’da tatillerini riskli bölgelerde geçiren turistlerin yoğun geri dönüşü nedeniyle son günlerde yeni vakaların sayısı keskin bir şekilde arttı.

İrlanda’da ise yetkililer, kapalı alanda 6’dan fazla kişinin bir araya gelmesini yasaklama kararı aldı.

Bu bağlamda, İrlanda Başbakanı Michael Martin, koronavirüse bağlı bir siyasi skandalın ardından Parlamentoyu toplantıya çağıracağını bildirerek, Ticaretten Sorumlu Komisyon Üyesi Phil Hogan’dan bu konudaki rolü nedeniyle istifa etmesini istedi.

Parlamento Golf Kulübü’nün 50. yıldönümü münasebetiyle geçtiğimiz Çarşamba akşamı düzenlenen yemeğe Phil Hogan da dahil 82 konuk katıldı.

Ancak koronavirüs kurallarına aykırı olarak 10 kişinin aynı masada oturması tepkilere yol açtı ve aralarında Tarım Bakanı Dara Callerary’nin de bulunduğu çok sayıda yetkili istifa etti.

İrlanda’da, Avrupa’daki birçok ülkede olduğu gibi, yetkililer yeni eğitim yılının başlamasına hazırlanırken, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 12 yaş ve üstü çocukların yetişkinler gibi maske takmasını tavsiye etti.

Fransa’da da, Eylül başında orta ve lise düzeyindeki okullarda öğrencilerin sınıfta maske takması zorunlu oldu.

Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran, Le Journal du Dimanche gazetesine verdiği röportajda, “Gençlerden, daha savunmasız olan yaşlılara bulaşacağı korkusuyla Kovid-19 salgını karşısında tehlikeli bir durumdayız” şeklinde uyardı.

Salgının yayılmayı durdurmadığını ve yalnızca kapanma döneminde ile sağlık kısıtlamalarının kademeli olarak kaldırılması aşamasında kontrol edildiğini söyleyen Bakan, virüsle mücadele için alınan tedbirler tamamen iptal edildikten sonra salgının geri döndüğünü vurguladı.

AFP’ye göre dünya genelinde koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 808 bini aştı.

Latin Amerika ve Karayipler, 255 binden fazla can kaybıyla salgından en çok etkilenen bölgeler arasında yer aldı.

Dünyada Kovid-19 kaynaklı ölümlerin yarısından fazlası ABD, Brezilya, Meksika ve Hindistan’da kaydedildi. Meksika’da salgın nedeniyle şu ana kadar 60 bin kişi hayatını kaybetti.

Hindistan’da Ganesh dini bayramı tatili nedeniyle sıkı önlemler alındı.

 

Londra/Şarku’l Avsat

Dünya genelinde ikinci dalga salgından kaçınmak için kısıtlamalar artıyor
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fatih'te yabancı uyruklu kadın merdivenlerde ölü bulundu
Fatih'te yabancı uyruklu kadın merdivenlerde ölü bulundu
Ders Ücretlerine İlişkin Bakanlık Yazısı Yargıya Taşındı
Ders Ücretlerine İlişkin Bakanlık Yazısı Yargıya Taşındı