Adana'da ulaşım zamlarına tepki

ADANA - EMEP'liler kentteki ulaşım ve ekmek zamlarının geri alınması çağrısı yaptı.

384 kez okundu.
Adana'da ulaşım zamlarına tepki

Adana Büyükşehir Belediyesi Ulaşım ve Koordinasyon Merkezi tarafından ulaşıma yüzde 7 ila 33 arasında yaptığı zamlarla dolmuşlarda kartsız biniş 3.50 TL'den 4 TL'ye; kart ile biniş 2.95 TL' den 3.50 TL' ye, öğrenci 1,90 TL'den 2,05 TL'ye; özel halk otobüslerinde kart ile sivil 2,80 TL'den 3,35 TL'ye, öğrenci 1,70 TL'den 1,90 TL'ye; belediye otobüslerinde ise sivil 2.25 TL'den 2.90 TL'ye, öğrenci 1.40 TL'den 1.50 TL' ye çıkarıldı. 1.25 TL olan belediye ekmeği de 1.50 TL’ye çıkarıldı. Emek Partisi (EMEP) Adana İl Örgütü, ulaşıma ve ekmeğe yapılan zamlara Heykelli Park'ta yaptıkları basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

8 Eylül itibariyle ulaşıma yüzde 7 ila 33 oranında, ekmeğe yüzde 20 zam yapıldığına değinen EMEP Adana İl Başkanı Sevil Aracı Bek, zamların geri alınmasını istedi. İşsizliğin en yoğun olduğu şehirlerden biri olan Adana’nın zamların ardından en pahalı ulaşım ücretlerine sahip illerinden biri haline geldiğini aktaran Bek, “Öte yandan ekmek fiyatları 1.25 TL’den ekmek 1.50 TL’ye çıkarılmıştır. Yapılan zamlar ile emekçiler, yiyecekleri ekmeği, verecekleri yol parasını dünden daha çok düşünür olmuş ve artan giderleri karşılayamayacak duruma gelmiştir” dedi.

'HALK KENDİ KADERİNE TERK EDİLDİ'

“Halk kendi kaderine terk edilmiştir. Salgının hem sosyal, hem ekonomik maliyeti halkın sırtına yıkılmış, emekçiler virüse yakalanmak ile aç kalmak arasına sıkıştırılmıştır" diyen Bek, Adana Büyükşehir Belediyesi'nin aldığı bu kararın halkçı belediyecilik anlayışının tam karşısında olduğunu söyledi.

Bek, Adana Büyükşehir Belediyesi’ni halkın taleplerine kulak vererek ulaşım zamlarını derhal geri çekmeye çağırdı

Açıklama ardından kitle zamlara dair broşürleri dağıttı.

 

(MA)

Adana'da ulaşım zamlarına tepki
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KONDA Genel Müdürü: Erken seçim 2022’de olabilir
KONDA Genel Müdürü: Erken seçim 2022’de olabilir
İbo Show'un başlayacağı tarih netleşti
İbo Show'un başlayacağı tarih netleşti