İşçilerin ‘işe çıkmama’ kararı: Gerekirse aylarca sürer

MERSİN - GİŞ-DER Başkanı Abdulselam Kutlu, işçi yevmiyelerine ilişkin verdikleri teklifin kabul edilmemesi halinde “işe çıkmama” kararlarını gerekirse aylarca devam edeceğini söyledi.

194 kez okundu.
İşçilerin ‘işe çıkmama’ kararı: Gerekirse aylarca sürer

Çukurova bölgesindeki işçi dernekleri ile Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) arasında işçi yevmiyelerine ilişkin yapılan görüşmelerde anlaşma sağlanamadı. Yevmiyelere ilişkin yapılan toplantı ileri bir tarihe ertelenirken, işçi derneklerinden “işe çıkmama” çağrısı yapıldı. 
 
ANLAŞMA OLMADI
 
Karara ilişkin konuşan Mersin Güvencesiz İşçiler Derneği (GİŞ-DER) Başkanı Abdulselam Kutlu, AKİB ile yapılan görüşmelerde 2020 yılı için zam oranında anlaşamadıkları söyledi. Narenciye işinde yevmiye ile çalışan bir işçinin şuan 80 TL aldığını kaydeden Kutlu, bunu 100 TL’ye çıkarmak istediklerini ancak tekliflerinin kabul edilmediğini dile getirdi. Kutlu, AKİB ile yapılan görüşmelere değinerek, “Her yıl Ağustos ayının 5’inde yevmiyelerle ilgili protokol yapılır. Her sezon bitişinde protokol yenilenir. Bu yıl yapılan toplantıda anlaşamadık. Asgari ücretin brütü üzerinden %15’lik bir zamla yevmiyeyi belirlemek istedirler. Bu doğru değil. Asgari ücretin brütü 2 bin 943 TL’dir. Ayrıca 412 TL de primdir. Vergi indirimi de 29.80 kuruştur. Bunu hesapladığınızda şu an asgari ücretle çalışan bir işçinin yevmiyesi narenciye alanında 112.80 kuruş olması gerekiyor. Bu talebimiz kabul edilmedi” dedi. 
 
‘HAKKIMIZI ALANA KADAR MÜCADELE’
 
Kutlu, bölgede narenciye işçi sayısının 100 bini bulduğunu belirterek, bu sayısının yüzde 90’ının “işe çıkmamam” çağrısına uyduğunu kaydetti. Kutlu, şöyle devam etti: “İhracatçılar birliği kısa süre içinde bize dönüş yapmazsa ve istediğimiz yevmiyeyi vermezse eylemimize devam edeceğiz. Emeğe sahip çıkmak istediğimiz için çağrımız budur. Bugün meyve bahçelerinden milyonlarca zararı olanlar olacak. İstediğimiz yevmiyeyi alana kadar bu mücadelemizi bırakmayacağız. Gerekirse 10-15 gün, gerekirse aylarca bu mücadelemizi sürdüreceğiz.” 

 

(MA)

İşçilerin ‘işe çıkmama’ kararı Gerekirse aylarca sürer
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Karaköprü Belediyespor’a Coronavirüs Testi
Karaköprü Belediyespor’a Coronavirüs Testi
Sağlık Bakanı Koca'dan Şanlıurfa Şehir Hastanesi açıklaması!
Sağlık Bakanı Koca'dan Şanlıurfa Şehir Hastanesi açıklaması!