Tarım girdilerindeki artış tütüncüyü de vurdu

MALATYA - Malatya Doğanşehir’de tütün yetiştiriciliği yapan Mehmet Ali Erbaş, girdi maliyetlerindeki artıştan kaynaklı tarlalarını ekemediklerini dile getirdi.

182 kez okundu.
Tarım girdilerindeki artış tütüncüyü de vurdu

Ekonomik krizin derinleşmesiyle birlikte tarım girdilerinde artış yaşanması tütün üreticileri de zorluyor. Malatya’nın Doğanşehir ilçesine bağlı Çığlık Mahallesi’nde tütün yetiştiriciliği yapan Mehmet Ali Erbaş, mazot, gübre, ilaç ve elektrik maliyetlerinin her geçen gün daha da yükseldiğini ve bu durumdan kaynaklı kazanamadıklarını belirtti.  
 
EMEK İSTEYEN ÜRÜN 
 img
Erbaş, bu yıl ilk defa tütün ektiğini belirterek, tütün ekmenin zorluğuna değindi. Tütün yetiştiriciliğinin zahmetli ve emek isteyen bir iş olduğuna dikkati çeken Erbaş, hem girdi fiyatlarındaki artış hem de pazarlamada yaşadıkları sorundan kaynaklı zorlandıklarını ifade etti. Erbaş, “Bu yıl tütünün ne kadara satılacağı da belli değil. Geçen yıl durgundu. Masraflara baktığımızda durumumuz iyi görünmüyor. Üretime devam etmek için tarlamızı ektik” dedi.
 
MALİYETLER YÜKSEK 
 img
Tütünün kilosunun 65 TL’den satılması durumunda masraflarının çıkacağını kaydeden Erbaş, “Şimdiye kadar ürüne 20 bin lira masraf yaptım. Elde edeceğim tütün 600 kilo. Bizi en çok zorlayan elektrik faturaları. Geçen ay bin 300 lira elektrik faturası geldi. Elektriğe verilen destek kalktı. Eskiden olsaydı bu rakamın 500’ünü öderdik. Şu an sanayi elektriğini kullanıyoruz. Daha önce cüzi bir fatura gelirdi. Ama bugün faturalar almış başını gitmiş. Bu elektriğe bir çözüm bulunsun. Maliyetler yüzünde arazilerimiz boş kalıyor. 20 yıldır ekemediğimiz arazilerimiz var. Bu maliyetlere bir çözüm bulsunlar” diye seslendi. 

img

(MA)

Tarım girdilerindeki artış tütüncüyü de vurdu
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dünya genelinde vaka sayısı 34 milyonu geçti
Dünya genelinde vaka sayısı 34 milyonu geçti
Sağlıkçılara maske ve fiziki mesafe soruşturması
Sağlıkçılara maske ve fiziki mesafe soruşturması