Eğitim-Sen Urfa Şube Eşbaşkanı Binici: 450 bin öğrenci eğitimden uzak kaldı

Eğitim Sen Urfa Şube Eşbaşkanı Mahmut Binici, “Urfa’da, EBA sistemi üzerinden başlanan uzaktan eğitime katılım oranı Urfa’da yüzde 15 düzeyinde kaldı. 450 bin öğrenci ise EBA’ya ulaşamadı” dedi.

158 kez okundu.
Eğitim-Sen Urfa Şube Eşbaşkanı Binici: 450 bin öğrenci eğitimden uzak kaldı

Şanlıurfa’daki 530 bin öğrenciden 450 bini uzaktan eğitime başlanan 31 Ağustos’tan bu yana Eğitim Bilişim Ağı’na (EBA) ulaşamadı. Eğitim Sen Urfa Şube Eşbaşkanı Mahmut Binici, tüm öğrencilere tablet, bilgisayar ve internet sağlanması gerektiğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılını Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden 31 Ağustos’ta başlattı. Bu sistem üzerinden okullar uzaktan eğitim açılırken, Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda bugün de sınıflarda aşamalı ve seyreltilmiş şekilde yüz yüze eğitime başlandı.

450 BİN ÖĞRENCİ EĞİTİMDEN UZAK

Eğitim Sen Urfa Şube Eşbaşkanı Mahmut Binici kent merkezi ve ilçeleriyle birlikte 530 bin öğrencinin bulunduğu Urfa’da, EBA sistemi üzerinden başlanan uzaktan eğitime katılım oranı Urfa’da yüzde 15 düzeyinde kaldı. 450 bin öğrenci ise EBA’ya ulaşamadığını ifade etti.

136 ÖĞRENCİDEN SADECE 1’İ

Urfa’nın mevsimlik tarım işçisi nüfusuna ne çok sahip olan ilçesi Eyyubiye’deki 5 okulda kayıtlı bulunan 2 bin 263 öğrenciden sadece 254 kişi EBA’ya ulaştı. İlçedeki bir okulda kayıtlı gözüken 136 öğrenciden sadece biri EBA’ya bağlanabildi. Yine Haliliye ilçesindeki 4 okulda kayıtlı olan 5 bin 393 öğrenciden 452’si EBA’ya ulaştı.

Diğer ilçelere oranlar katılımın en yüksek olduğu ilçe ise, Karaköprü oldu. Buradaki 5 okulda kayıtlı olan 4 bin 654 öğrenciden 840’ı sisteme bağlanabildi. Kentteki 530 bin öğrenciden sadece 80 bin öğrencinin EBA’ya ulaştığını söyleyen Eğitim Sen Urfa Şube Eşbaşkanı Mahmut Binici, 200 bin mevsimlik çocuk işçi ile birlikte 450 bin öğrencinin uzaktan eğitime ulaşma şansının bulunmadığını ifade etti.

SORUN KRONİK

Pandemi öncesinde de kentte eğitim alanında sorunlar olduğunu dile getiren Binici, bunları eğitime ayrılan bütçe, yapılan sınavlar, öğretmen eksikliği ve mevsimlik çocuk işçiler olarak sıraladı. Eğitimin kentte artık kronikleşen bir sorun haline geldiğini ifade eden Binici, mevcut sorunun eğitim politikalarından kaynaklandığını vurguladı.

KIRSALA GİDİLDİKÇE KATILIM ORANI DÜŞÜYOR

Urfa genelinde anaokul, ilkokul, ortaokul ve liselerde toplam 530 bin öğrenci olduğu bilgisini veren Binici, sosyo-ekonomik nedenlerden dolayı merkezden kırsala gidildikçe öğrencilerin EBA’ya katılım oranlarının da düştüğünü söyledi. Kentte EBA üzerinde eğitime katılım oranının yüzde 15’te kaldığını paylaşan Binici, “Bu oran bize 530 bin öğrenciden sadece 80 bin öğrencinin EBA üzerinden eğitim gördüğünü gösteriyor. Geriye kalan 450 bin öğrenici ise eğitime ulaşamıyor” dedi.

MEVSİMLİK ÇOCUK İŞÇİLER

Eğitimden uzak kalan 200 bin dolayındaki mevsimlik çocuk işçiye dijital platformlarda eğitime ulaşamayan 250 bin öğrenci eklendiğinde toplamda 450 bin öğrencinin eğitimden uzak kaldığını dile getiren Binici, şöyle devam etti: “Bu sorunu giderebilmek için eğitime ayrılan bütçenin arttırılması, mevsimlik tarım işçilerin istihdam edilmesi, yine bu öğrencilerin eğitimden yaralanabilecek noktaya getirilmesi ve koşullarının oluşturulması gerekiyor. Tüm uyarılarımıza rağmen bu konuya dair bir çözüm geliştirilmedi.”

'TABLET VE İNTERNET SAĞLANMALI'

Eğitim Sen olarak eğitimin eşit, parasız, kamusal, laik ve bilimsel olmasını benimsediklerini vurgulayan Binici, yüz yüze eğitimin koşullarının olmaması durumunda internet üzerinde verilecek olan eğitime dair gerekli altyapının oluşturulması gerektiğini kaydetti. Dijital ortamda eğitim görecek tüm öğrencilere tablet, bilgisayar ve internet sağlanması gerektiğini söyleyen Binici, “Ekonomik durumu olmayan ailelerin çocukları EBA’dan yararlanamıyor. Bu koşullar oluşturulmadığı sürece sağlıklı bir eğitimden söz edilemez” diye konuştu.

‘ÇOCUKLARI KOBAY OLARAK MI GÖRÜYORSUNUZ?

Hal böyleyken yüz yüze eğitimin ilk aşaması olarak kentte 21 Eylül’de anaokulu ve 1’inci sınıf öğrencilerinin okula başlayacak olmalarını eleştiren Binici, “1’inci sınıftaki çocuklara virüs bulaşmayacak mı? Bu çocukları kobay olarak mı görüyorsunuz? Birinci sınıf ve anaokulu çocukları için önlem alınmış ise diğer çocuklar için niye önlem alınmıyor? Yani şu an birinci sınıfların okula başlatılması mantığı ‘Kervan yolda dizilir’ mantığıdır. Tüm sağlık kuruluşları önümüzdeki aylarda vaka sayısının artacağı yönündeki açıklamalarına rağmen okulların açılmasını anlamıyoruz” dedi.

Binici son olrak ise şunlara değindi:

Eğitim Sen olarak eğitimin eşit, parasız, kamusal, laik ve bilimsel olmasını istiyoruz.

 

 

Eğitim-Sen Urfa Şube Eşbaşkanı Binici 450 bin öğrenci eğitimden uzak kaldı
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dolar 8,15 oldu
Dolar 8,15 oldu
Kalın ve O’Brien telefonda görüştü
Kalın ve O’Brien telefonda görüştü