Şanlıurfa’nın o ihtiyacı Sayıştay raporuna yansıdı!

Sayıştay’ın Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2019 denetim raporunda mevcut öğretmen kadrolarının dağılımında ülke genelinde öğretmen açığı sorununun çözüme kavuşturulamadığı belirtildi. Şanlıurfa’daki öğretmen ihtiyacı Sayıştay raporuna da yansıdı.

271 kez okundu.
Şanlıurfa’nın o ihtiyacı Sayıştay raporuna yansıdı!

Sayıştay’ın Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2019 denetim raporunda mevcut öğretmen kadrolarının dağılımında ülke genelinde öğretmen açığı sorununun çözüme kavuşturulamadığı belirtildi. Raporda Türkiye genelinde birçok ilde öğretmen açığı da gündeme geldi.

KAYNAKLARIN VERİMLİ KULLANILAMADIĞI KANAATİNE VARILDI

Sayıştay denetçileri hazırladıkları raporda, “Mevcut öğretmen kadrolarının dağılımında ülke geneli ve iller açısından birçok dengesizlikler bulunduğu ve bu dengesizliklerin süreklilik kazandığı, planlamadaki zafiyetler nedeniyle bir yandan öğretmen açığı sorunu çözüme kavuşturulamaz iken bir yandan da kısıtlı olan mevcut yetişmiş insan kaynağının ve buna bağlı olarak mali kaynakların verimli kullanılamadığı görülmüştür” ifadelerine yer verdi.

ŞANLIURFA İKİNCİ SIRADA YER ALDI

En çok öğretmen açığı bulunan iller sıralamasında İstanbul, 31 bin 33 öğretmen ihtiyacı ile ilk sırada yer aldı. İstanbul'u ise 6 bin 312 öğretmen açığıyla Şanlıurfa takip etti. Raporda Şanlıurfa’da net öğretmen ihtiyacının ise 4 bin 945 olduğu belirtildi.

İşte öğretmen ihtiyacının en çok olduğu iller:

İstanbul: 31 bin 33

Şanlıurfa: 6 bin 312

Bursa: 5 bin 609

Gaziantep: 4 bin 395

Hatay: 3 bin 16

Kocaeli: 3 bin 134 

Kahramanmaraş: 2 bin 265

Van: 2 bin 745

Antalya: 3 bin 89

 

Diyarbakır: 2 bin 265

 

(RHA)

Urfa’nın o ihtiyacı Sayıştay raporuna yansıdı!
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dolar 8,15 oldu
Dolar 8,15 oldu
Kalın ve O’Brien telefonda görüştü
Kalın ve O’Brien telefonda görüştü