“Meclis’in çalışma süresini azaltmak, kuvvetler ayrılığını daha fazla ezmektir”

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu:“Meclis’in çalışma süresini azaltmak, kuvvetler ayrılığını daha fazla ezmektir”

158 kez okundu.
“Meclis’in çalışma süresini azaltmak, kuvvetler ayrılığını daha fazla ezmektir”

TBMM Genel Kurulunun çalışma gün sayısının haftada iki güne düşürülmek istenmesi, koronavirüs salgını bahane edilerek TBMM’nin yok sayılmasıdır. Böylesi bir teklif, yasama yetkisinin asliliği ve devredilmezliği ilkelerine açıkça aykırıdır.

Özgürlüklerimiz kanunla değil, talimatla kısıtlanıyor

İktidar, artık ülkeye hizmet etmek yerine; zaten tıkanmış olan bu ucube sistemi tam anlamıyla demokrasi ve özgürlükler karşıtı bir noktaya sürükleyerek, kötü yönetimin ve keyfiliğin konuşulmasından, denetlenmesinden ve hesap vermekten kaçmaktadır.

Yasama yetkisi fiiliyatta zaten Cumhurbaşkanının elindedir. Tüm denge ve denetleme mekanizmaları ortadan kaldırılmış ve meclisin rolü bilinçli olarak zayıflatılmıştır. Külliye’de hazırlanan kanun teklifleri, komisyonlarda ve Genel Kurul’da sağlıklı bir müzakere sürecine imkân verilmeden emri vaki olarak geçirilmektedir.

Temel haklarımız çoğu zaman tam metnine dahi ulaşılamayan genelgelerle, bazen de basın açıklamaları ve talimatlarla kısıtlanmakta; iktidar ortakları, bir kanuna bile ihtiyaç duymamaktadır.

Milletin iradesine saygısızlığı kabul etmiyoruz

Kendi menfaatine olacağını düşündüğü her türlü toplu organizasyonu, açılış veya mitingi yapmaktan geri durmayan iktidarın konu Meclisin faaliyetlerine, vatandaşa hizmet etmeye ve ekonomiyi düzeltmeye gelince virüs ile mücadeleyi bahane etmesi ahlaken ve vicdanen kabul edilemezdir.

Millet iradesinin en geniş biçimde tezahür ettiği yegane kurum olan TBMM’nin çalışma gün sayısının azaltılması, kuvvetler ayrılığının daha fazla ezilmesi demektir.

“Meclis’in çalışma süresini azaltmak kuvvetler ayrılığını daha fazla ezmektir”
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Erdoğan’ın maaşı 88 bin TL olacak
Erdoğan’ın maaşı 88 bin TL olacak
Grip aşısı Türkiye’de
Grip aşısı Türkiye’de