Rusya’da buluşan Azerbaycan ve Ermenistan ateşkeste anlaştı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Dağlık Karabağ'da Azerbaycan ile Ermenistan'ın ateşkes konusunda anlaşmaya vardığını duyurdu.

155 kez okundu.
Rusya’da buluşan Azerbaycan ve Ermenistan ateşkeste anlaştı

Rusya’nın çağrısıyla Moskova’da dün bir araya gelen Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanları ateşkes konusunda anlaşmaya vardı. Anlaşmayı Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov duyurdu. Ateşkesin bugün (10 Ekim Cumartesi) 12.00 itibariyle yürürlüğe gireceği belirtildi. Anlaşmaya göre taraflar birbirleriyle tutsaklarını da takas edecek ve cenazeleri iade edecek. 
 
Lavrov'un arabuluculuk yaptığı toplantı yaklaşık 10 saat sürdü. Rusya Dışişleri Bakanı, alınan kararı sabah saat 00.03 sıralarında duyurdu. 
 
27 Eylül’de başlayan çatışmalarda Bakü, 31 Azerbaycanlı sivilin öldürüldüğünü ileri sürdü. Dağlık Karabağ'da olan Ermeni yönetim de 376 askeri personel ve 22 sivilinin öldürüldüğünü bildirdi.
 
‘TÜRKİYE DIŞINDA KALDI’
 
Rusya’nın ağırlığını koymasıyla varılan anlaşmayı yorumlayan akademisyen Kerim Has, Dağlık Karabağ sorunun savaşla çözülmeyeceğinin bir kez daha anlaşıldığını dile getirdi. Sosyal medya hesabı üzerinden değerlendirme yapan Has, “Normal şartlar altında Aliyev, istifa etmeli. Ama Azerbaycan’da muhalefet bırakmadığı için bu süreç içeriye ‘zafer’ olarak satılacaktır” dedi. 

 

(MA)
 
Azerbaycan ile Ermenistan’ın ateşkesi 4 maddeden oluştuğunu belirten Has, söz konusu maddeleri şöyle sıraladı: 
 
“1. Ateşkes 10 Ekim saat 12:00’de başlıyor
 
2. Ateşkesin detayları sonra
 
3. Minsk Üçlüsü (ABD, Rusya, Fransa) başkanlığında taraflar tekrar masaya oturacak
 
4. Müzakere formatı değişmeyecek (Yani, Türkiye dışarıda kaldı)” 

Rusya’da buluşan Azerbaycan ve Ermenistan ateşkeste anlaştı
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Amedspor’un rakibi belli oldu
Amedspor’un rakibi belli oldu
Camiye Erdoğan’ın adı verildi
Camiye Erdoğan’ın adı verildi