Grip aşısı Türkiye’de

ANKARA- Kovid-19 salgını nedeniyle talebin arttığı grip aşısını olacakları Aile Hekimleri belirleyecek.

239 kez okundu.
Grip aşısı Türkiye’de

Kovid-19 salgını nedeniyle talebin arttığı grip aşısı Türkiye’ye geldi. Bu yıl grip aşısı olacak kişilerin Aile Hekimleri tarafından belirleneceği ve fiyatın 72.64 TL olacağı duyuruldu. Sonbaharla birlikte Türkiye genelinde grip aşısı olmak isteyenler eczanelere giderek adlarını sıraya yazdırmaya başladı. Ancak, bu yıl aşı olacakları Aile Hekimleri karar verecek. Aşılar renkli reçete kapsamında hastaya özel olarak eczanelerden temin edilebilecek.
 
Türkiye'de, geçen yıl 1 milyon 150 bin civarında grip aşısı yapıldı. Bu yıl artan talep üzerine 1.5 milyon ve 860 bin adetlik iki ayrı sipariş onaylandığı ve depolara sevk edileceği öğrenildi.
 
YENİ SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?
 
Aşılar renkli reçete sistemi üzerinden entegre edilecek. Aşılamaya, kronik hastalıkları bulunanlar ve öncelikli hasta gruplarından başlanması bekleniyor. Uygulama ile ilgili ayrıntılar resmen açıklanmasa da Aile Hekimleri aşı yapılacakları reçete sistemine girecek. Hasta, reçete yönlendirmeye gidecek ve renkli reçete sisteminden oluşan reçetesi de eczane ekranında görülüp işlem yapılıp stoktan aşı istenecek. Depo ise, talebi sistemden teyit ettikten sonra aşıyı sevk edecek.
 

 

(MA)

Grip aşısı Türkiye’de
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
‘Sayın Cumhurbaşkanı, halkı unuttunuz, efendi olmaya kalkışıyorsunuz’
‘Sayın Cumhurbaşkanı, halkı unuttunuz, efendi olmaya kalkışıyorsunuz’
İşsiz kalan müzisyenler zor günler geçiriyor
İşsiz kalan müzisyenler zor günler geçiriyor