Kadın cinayetleri için Meclis’te araştırma komisyonu talebi

ANKARA - CHP’li Sezgin Tanrıkulu, kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin araştırılması, incelenmesi ve zamanında tedbirler alınması amacıyla İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde bir alt komisyon kurulması için kanun teklifi verdi.

150 kez okundu.
Kadın cinayetleri için Meclis’te araştırma komisyonu talebi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili ve Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili Sezgin Tanrıkulu, kadına yönelik şiddeti araştırmak ve takip etmek amacıyla İnsan Haklarını İnceleme Alt Komisyonu oluşturulması için kanun teklifi verdi.
 
Teklifte, Anayasa’nın 12 maddesinde yer alan "Herkes kişiliğine bağlı, dokunulmaz, devredilmez, vazgeçilmez temel hak ve hürriyetlere sahiptir. Temel hak ve hürriyetler, kişinin topluma, ailesine ve diğer kişilere karşı ödev ve sorumluluklarını da ihtiva eder” hükmü hatırlatıldı. Teklifin gerekçesinde ise, temel hak ve özgürlüklerin güvence altına alınmasına rağmen yaşam hakkı ihlallerinin Türkiye’de sık yaşandığı vurgusu yapıldı. 
 
TEHLİKELİ ARTIŞ 
 
Özellikle son 10 yılda kadın cinayetlerinde tehlikeli bir artışın meydana geldiği anımsatılan teklifte, “2014 yılında ülkemizde 294 kadın öldürülmüştür. Bunun yanı sıra binlerce kadında şiddete maruz kalmıştır. Anne ve babalar son yıllarda yaşananlardan dolayı özellikle kız çocuklarını yalnız başına sokağa bile çıkaramayacak duruma gelmişlerdir” ifadelerine yer verildi. 
 
ALT KOMİSYON TEKLİFİ 
 
Yaşanan bu olayların ve gelişmelerin yakından takip edilmesi ve gerekli tedbirlerin zamanında alınmasının zorunlu olduğu kaydedilen teklifte, bu nedenle İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nda değişiklik yapılarak kadına yönelik şiddet olaylarının araştırılarak ve önlem alınmasını sağlamak için sürekli görev yapması gereken bir alt komisyonun kurulması gerekliliğine yer verildi.
 
Teklifte, “Bu yasa teklifi ile sürekli görevde olacak Alt Komisyon sayesinde yerinde ve zamanında tedbirler alınacak, şiddete maruz kalan kadınlar resmi olarak tespit edilerek, yakından takip edilecek, kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet olayları azaltılmış olacaktır” denildi.

 

(MA)
 

Kadın cinayetleri için Meclis’te araştırma komisyonu talebi
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Amedspor: Sıddık İstemi Yuvaya geri döndü!
Amedspor: Sıddık İstemi Yuvaya geri döndü!
İmamoğlu: “Hiçbir Vatandaşımızın Sokakta Yatmasını Kaldıramayız”
İmamoğlu: “Hiçbir Vatandaşımızın Sokakta Yatmasını Kaldıramayız”