Yakın temaslıların karantina süresi 10 güne indirildi

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs hastalarıyla yakın temaslı kişilerin karantina süresini de 14 günden 10 güne indirdi.

211 kez okundu.
Yakın temaslıların karantina süresi 10 güne indirildi

Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüs (Kovid-19) vakalarıyla ilgili karantina sürelerine dair hazırlanan “temaslı takibi salgın yönetimi evde hasta izlemi ve filyasyon” rehberinde değişiklik yapıldı. Yapılan değişiklikle birlikte Sağlık Bakanlığı’nın sitesinde yayınlanan rehberde, bilimsel çalışmalar doğrultusunda Hastalık Kontrol Önleme Merkezi (CDC) ve Avrupa Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (ECDC) tarafından yapılan güncellemelerin anlık olarak takip edildiği ve rehbere entegre edildiği kaydedildi.

Rehberde, koronavirüs hastalarıyla yakın temaslı kişilerin karantina süresinin 14 günden 10 güne indirildiği belirtildi. Bu durumdaki kişilerin karantina süresi PCR testlerinin sonucuna göre 7 güne de inebilecek.

Rehberde yapılan değişiklikler şöyle: “* Yakın temaslılar 10 gün boyunca karantinada kalır. Karantina dönemi süresince herhangi bir semptom gelişmeyen kişilerin karantinası, PCR yapılmaksızın, 10. günün sonunda biter. Ancak bu kişiler toplumda uyulması gereken tedbirlere devam ederler.

* Ayrıca yakın temaslı olan ve izlem süresince semptom gelişmeyen kişilerde, PCR testi sonucuna göre 7'nci günün sonunda karantina sonlandırılabilir. PCR testi, ancak kapasitenin uygun olduğu durumlarda, en erken 5'inci günden sonra evde numune alınarak yapılabilir. PCR testi negatif çıkan ve semptom gelişmeyen kişilerde 7'nci günün sonunda karantina sonlandırılır.

* Yakın temaslılarda karantina hiçbir şekilde 7 günden önce sonlandırılamaz. Çalışanların 8'inci günde işe geri dönüşleri sağlanabilir.

* Bu uygulama yüksek riskli kişilere (yaşlı bakım evleri, ceza infaz kurumları, bağışıklığı düşük hastalar vb. toplu yaşam alanlar) bakım verilen alanlarda uygulanmaz. Ancak bu kişiler toplumda uyulması gereken tedbirlere devam ederler.”

Rehberde ayrıca,“Pandemi döneminde hastalık yayılımının ve yakın temasın azaltılması amacıyla iş yerleri iyi havalandırması olan, 4 metrekareye 1 kişi çalışılacak alanlar şeklinde düzenlenmelidir” uyarısı da yapıldı.

 

RHA

Yakın temaslıların karantina süresi 10 güne indirildi
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Amedspor: Sıddık İstemi Yuvaya geri döndü!
Amedspor: Sıddık İstemi Yuvaya geri döndü!
İmamoğlu: “Hiçbir Vatandaşımızın Sokakta Yatmasını Kaldıramayız”
İmamoğlu: “Hiçbir Vatandaşımızın Sokakta Yatmasını Kaldıramayız”